De minister-president tijdens zijn openingstoespraak. gecontroleerde in- en verkoopbureaus in rustige banen is geleid, doet zich sterk de behoefte gevoelen aan arbeids intensieve bedrijfstakken. Ook hier dus het probleem om werkgelegenheid te scheppen voor de grote massa onaf hankelijk geworden Afrikanen, die terecht naar een hogere levensstandaard streven. De regering van Sierra Leone die na de verwerving van de onafhankelijkheid op bemoedigende wijze blijk heeft gegeven over zeer veel realiteitszin te beschikken, tracht dan ook zo veel mogelijk de vestiging van aller lei industrieën te bevorderen en te verwezenlijken. Het plan om bij Freetown een brouwerij te vestigen werd met enthousiasme begroet en de regering verleende alle steun om het mogelijk te maken de bouw en inbedrijf- stelling van de brouwerij zo snel mogelijk te realiseren. In oktober 1961 begon men met de bouwwerkzaamhe den en ruim een jaar later, in januari 1963, werden de eerste flessen „Star" bier met op het etiket de trotse aanduiding 'brewed en bottled in Sierra Leone' in Freetown verkocht. De nieuwe brouwerij heeft voorlopig een capaciteit van 30.000 hl per jaar, maar er is rekening gehouden met uitbreidingen tot een viervoud van deze capaciteit zon der dat daarbij de basis-indeling van de brouwerij behoeft te veranderen. Zaterdag 16 maart jl. vond de officiële openingscere monie plaats, die werd verricht door The Hon. Sir Milton Margai, minister-president van Sierra Leone, in tegenwoordigheid van de gouverneur-generaal Sir Lightfoot en echtgenote, alsmede van de gehele minis terraad, leden van het diplomatieke corps en vertegen woordigers van handel en industrie. Namens Heineken's Brouwerijen Nederland N.V. was bij de plechtigheid aanwezig onze onderdirecteur, drs. G. L. Rinkel, hoofd van de afdeling Technisch Beheer Buitenland, terwijl de United Africa Company was vertegenwoordigd door mr. J. Hunt. De commerciële staf en de Heineken technische staf on der leiding van mr. P. M. Thrower, brewery manager, ir. D. van Dam, production manager, en de heer J. J. de Viet, installation manager, hadden de weken, voor afgaande aan deze dag, onder hoogspanning gewerkt om de brouwerij-installaties te completeren en de gebouwen en het terrein een feestelijk aanzien te geven. De ver tegenwoordiger van het architectenbureau Dwars, Hede- rik en Verhey, de heer R. Francis, en de staf van de bouwfirma, messrs. Falkenberg Braun, gaven alle medewerking en zo kon de bedrijfsleiding de brouwerij op 16 maart volkomen gereed, 'gepoetst en geschrobd', aan haar prominente gasten presenteren. Toen dan om 11.30 uur plaatselijke tijd Sir Milton Margai op de knop drukte die de toevoerbaan naar de wasmachine in beweging zette, was Sierra Leone een moderne brouwerij rijk, had onze Heineken organisatie er weer een „familielid" bij en slaakten alle stafleden van Sierra Leone Brewery Ltd. een zucht van verlich ting. De Heineken mensen onder hen hebben de goede afloop gevierd met een glas. Heineken, gedachtig een goed vaderlands gezegde waarin sprake is van 'hemd en rok'. Mr. P. M. Thrower, brewery manager, tijdens het uitspreken van zijn rede. De hoge gasten werden rondgeleid door ir. Van Dam; van rechts naar links: ir. Van Dam, mr. Thrower, Sir Milton Margai, mrs. Thrower, Sir Lightfoot, Lady Lightfoot-Boston. 3

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 5