H.M.MEIJER: GOED VOOS DIT IS ZIJN HOBBY (10) zag toen eens een kerstplaat, die hem aansprak, tekende die na en was over het resultaat niet ontevreden. De tekenstift werd alras vervangen door penseel en olieverf en in de loop der jaren kwamen enkele honderden re- produkties tot stand. Er waren weinig onderwerpen waarvoor de heer Meijer terugschrok en zo nam hij nu eens oude meesters (Stier van Potter) en dan weer stillevens, bloemen, landschap pen, zeegezichten en strandtaferelen als voorbeeld voor zijn kleurrijke liefhebberij. Twaalf van zijn eigen schilderstukken hangen bij hem thuis, de overige zijn „ondergebracht" bij familie en kennissen of hebben een andere bestemming gekregen. „Het is jammer", verzucht de heer Meijer, „dat ik mijn schilderijen niet tegen, laat ons zeggen, de kostprijs, ergens kan plaatsen. Kijk, mijn hobby is nogal duur, de lijst maakt eigenlijk het belangrijkste deel van de kosten uit, waarbij dan nog het overige materiaal komt. Zou ik nu", vervolgt hij, „een klein beetje afzet hebben, dan zou ik mijn liefhebberij met nog meer plezier beoefenen. Nu wordt de animo om te schilderen wel eens geremd door de hoge kosten". De heer Meijer, die werkzaam is in de afdeling gist- kelder van onze Bossche brouwerij, beschikt over tame lijk veel vrije tijd, dat wil zeggen, wanneer hij vroege of Het is zuiver toeval, dat wij in deze rubriek kort na elkaar twee (of eigenlijk drie) hobbies beschrij ven die in het „beeldende vlak" liggen. Na de hout snijdende en fotograferende heer Ivens in Amster dam bezochten wij in 's-Hertogenbosch de heer H. M. Meijer, die zijn liefhebberij zelf als volgt om schrijft: „Als ik iets moois zie, wil ik het direct naschilderen". De huiskamer is zijn „atelier", waar ezel en palettafel permanent staan opgesteld. Het verlangen om iets moois aan de hand van een bestaand voorbeeld zelf te schilderen brengt de heer Meijer op niet onverdienstelijke wijze op het doek tot uitdrukking. Enige opleiding daartoe heeft hij niet ge noten. Weliswaar bleek reeds op jeugdige leeftijd zijn aanleg voor tekenen (zijn lievelingsvak op school) en kreeg hij later enige tijd praktisch onderricht van een „collega"-kunstschilder, maar daarmee maak je nog geen olieverfschilderijen, al heb je het voorbeeld nog zo dicht bij de hand. Een belangrijke factor, waardoor de heer Meijer het in zijn hobby een heel eind gebracht heeft, was de routine die hij in de loop der jaren op deed. Dertig jaar geleden, hij woonde destijds in Amers foort, begon hij met deze heel aparte liefhebberij. Hij De heer H. M. Meijer van onze Bossche brouwerij: „Als ik iets moois zie, wil ik het direct naschilderen." 18

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 20