drogen van gerst zeer moeilijk, omdat de levende cellen hun vocht bijna niet afstaan. Na tien dagen drogen vond ik een vochtgehalte van 4,5 De laatste twee dagen daalde dit vochtgehalte slechts zeer weinig: van 4,7 tot 4,5 Op een vochtgehalte van 4,5 staat de ademhaling van gerst nagenoeg stil en blijven in deze gerst alle stoffen, die de levenskracht bepalen, onveranderd aanwezig. Ik heb deze gerst daarna direct in flesjes gedaan, die, hermetisch afgesloten, in een blikken trommel wer den geplaatst. Deze trommel is destijds bij de ver huizing van het oude naar het nieuwe laboratorium uit het gezicht geraakt. Ik was deze proef al bijna helemaal vergeten, toen de trommel in januari van dit jaar weer tevoorschijn kwam. Ik was toen zó nieuwsgierig of deze 18-jarige gerst nog kiemkrach- tig was (het lag oorspronkelijk in de bedoeling om pas na 20 jaar een eerste proef te doen), dat ik besloot onmiddellijk een kiemproef in te zetten. Hierbij bleek dat deze gerst nog nagenoeg even kiemkracbtig was als in 1945! Heineken's Brouwerijen Nederland N.V. HEREN ONDERZOEKERS, CENTRAAL LABORATORIUM ROTTERDAM. Aan u een vriendelijk verzoek het onderzoek van kiemkracht van Keniagerat, oogat 1945, voort te zetten. Deze gerst is een monster, niet van uitgezochte, hoge, kwaliteit, doch van een gewone partij Keniagerst van de oogst 1945. De oorspronkelijke kiem kracht bedroeg in 1945 95%, de kiemenergie ca. 88%. Deze gerst is gedroogd in een exsiccator onder vacuum boven fosforpentoxyd tot ca. 4,5% vocht. In de trommel bevinden zich 10 flesjes gevuld met gerst, die hermetisch afgesloten en verzegeld zijn. De helft van de inhoud van zo'n flesje is ruim voldoende om de kiemkracht te bepalen. Zodoende kan er dus 20 x een onderzoek plaats vinden. Het ligt in de bedoeling iedere 10 jaar deze gerst op kiemkracht te onder zoeken. Zolang er nog korrels zijn die kiemen, moet dit onderzoek voortgezet worden. Hieronder vindt u de data, waarop dit onderzoek moet plaats vinden- Kiem- Kiem energie^ kracht Maand Jaar Kiem Kiem Maand Jaar energie kracht i?45 88 jan. 1963 (1965) 85 92 jan. 2065 1975 2075 1985 2085 1995 2095 2005 2105 2015 2115 2025 2125 2035 2135 2045 2145 2055 2155 100 jaren; reden tot feestvieren met gerstenat' Mijn poes die, naar ik mij herinnerde, even oud is als de onderzochte gerst, namelijk 18 jaar. Dat ook zij nog maar weinig van haar levens kracht verloren heeft, blijkt wel uit de foto. Toen ik de trommel met gerstmonsters ontdekte, kon ik mij eerst niet goed meer herinneren van welke oogst deze gerst was. Maar al spoedig schoot mij te binnen dat ze even oud moest zijn als mijn poes thuis, die ook van de 'oogst' 1945 is en die na 18 jaar nog even levenskrachtig is als deze gerst bleek te zijn. Nu ik vastgesteld heb, dat deze gedroogde gerst nagenoeg nog dezelfde kiemkracht bezit als in 1945, wordt het interessant deze proef voort te zetten. Onder normale omstandigheden zou deze gerst in drie maanden haar kiemkracht praktisch verloren hebben. Tegelijkertijd realiseer ik mij nu pas, dat er grote kans bestaat dat ik deze proef (die zich wel licht over vele tientallen jaren zal uitstrekken) niet Ik moet de onderzoekers, welke dit onderzoek voortzetten in de 21e eeuw of eventueel later, wel bij voorbaat groeten en danken. Omdat ik dan ongetwijfeld niet in staat ben mijn laatste legerstede te verlaten, om u, wellicht nu nog ongeboren, voor mij dus onbekende onderzoekers (wier parate vaders, nu nog onbewust van de taak van hun ongeboren zoon, zich al op aarde bewegen), persoonlijk te groeten en te danken. januari 1963. L.F.W. DIJ KEMA Hoe lang deze gerst kiemkrachtig zal blijven, zullen mijn opvolgers uiteinde'ijk vaststellen. Daarom heb ik voor hen een opdracht, waar van u hier een afbeelding ziet, in de trommel bijgesloten. zal afsluiten. Deze gerst, die op minimale adem haling is gezet, zal haar onderzoeker op maximale ademhalingsconditie stellig overleven! De levens kracht van deze gerst zal dan ook door opvolgers van mij verder onderzocht moeten worden. Daarom heb ik in de trommel met gerstmonsters een op dracht bijgesloten, die u hierboven afgebeeld ziet. Men kan zich natuurlijk afvragen of deze proef enige praktische waarde heeft. Het antwoord daar op is, dat dit onderzoek geen directe, praktische waarde heeft, doch dat het wetenschappelijk bezien, van groot belang is. In de praktijk wordt de gerst voor onze brouwerijen in korte tijd verwerkt en deze dure en moeilijke methode van drogen komt niet in aanmerking. Het is echter natuurlijk wel interessant te weten hoe lang deze gerst, in ongeveer dezelfde conditie ge plaatst als die in de oude koningsgraven, haar kiem kracht behoudt: 100 jaar of 200 jaarMaar 4000 tot 6000 jaren, daarin geloven wij niet! L. F. W. Dijkema La vie, Jean Rostand et Andrée Febry, Libraire Larousse, Paris 1962 15

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 17