DOOR SNAKKEN NAAR ADEM LEEFTIJD weer tot leven inmiddels door Reeds vele eeuwen, maar vooral de laatste jaren, houden geleerden zich bezig met het vraagstuk „Het behoud van het leven". In dit verband her innert u zich wellicht nog het sensationele bericht dat enkele maanden geleden de persbureaus over de hele wereld in rep en roer bracht: twee salamanders, ingevroren in het poolijs van 5000 jaar geleden, zouden door Russische geleerden teruggeroepen zijn. (Dit bericht is Russische autoriteiten herroepen). Ook doen de laatste tientallen jaren weer talrijke geruchten de ronde dat er in de oude konings graven in Azië en Afrika graan korrels gevonden zouden zijn, die nog kiemkrachtig waren. Naar men beweerde, zouden dit graan korrels zijn van 2000 tot 4000 jaren vóór Christus, en deze graan korrels zouden dus vier- tot zes duizend jaar oud zijn. Hoewel dit gerucht nog steeds de wereld rond gaat, is het door wetenschapsmen sen geheel terzijde gelegd. In het bekende boek van C. W. Ceram, getiteld „Goden, graven en geleerden" kan men op blz. 192 lezen: HOE LANG BLIJFT GERST KIEMKRACHTIG? Antwoord ligt in de schoot der toekomst Op initiatief van onze oud-directeur, ir. J. A. Emmens, is op onze Rotterdamse brouwerij gedurende de oorlogsjaren een wetenschappe lijk onderzoek verricht op het gebied van de levenskracht en de ademhaling-in-verschillen- de-milieus van gerst. Dit onderzoek, dat des tijds zeer verrassende resultaten heeft opgele verd, was voor de heer L. F. W. Dijkema van het centraal laboratorium te Rotterdam aan leiding om in januari 1946 een proef in te zetten, die, uniek in de geschiedenis, zich over vele tientallen, wellicht zelfs enkele honderden jaren zal uitstrekken. Op deze en de volgende pagina's kunt u allerlei interessante wetens waardigheden lezen die direct of indirect ver band houden met het onderwerp „Hoe lang blijft gerst kiemkrachtig?" Het artikel is van de hand van de heer Dijkema, die wij gaarne dankzeggen voor deze bijzondere bijdrage. Red. „Ook de steeds weer opduikende, volkomen onbe wezen geschiedenis van de opnieuw bloeiende 'mummietarwe', de dertig of zelfs veertig eeuwen oude tarwekorrel uit Egyptische graven, die zoge naamd zijn kiemkracht nog niet verloren had, is van geen ander gehalte. Sinds dit verhaal voldoende van mond tot mond was gegaan, wordt deze 'mum mietarwe' tegenwoordig vaak in spleten van de koningsgraven door gewone toeristen gevonden: Van de heer Ulenberg te Rotterdam ontvingen wij deze foto in bruik leen. Het is een wel zeer toepasselijke afbeelding uit de tombe van Menna (een edele uit de tijd van de 18e dynastie, 1450-1425 v. Chr.). Hierop ziet u van rechts naar links achtereenvolgens het oogsten, dorsen en wannen van graan uitgebeeld. daar zorgen de gidsen voor en zij varen er wel bij." Drs. Vermeulen van het centraal laboratorium te Rotterdam heeft gedurende zijn verblijf in Caïro enige tijd geleden, een bezoek gebracht aan de uni versiteit aldaar en bij die gelegenheid een gesprek gehad met prof. Greiss, een botanicus, speciaal belast met onderzoekingen op het gebied van voor werpen, fossielen enz. uit de oude koningsgraven en pyramides. Deze prof. Greiss heeft ook oude graan korrels getoond, die door oxydatie zo zwart als koffie waren geworden. Hij vertelde nooit korrels aangetroffen te hebben die nog kiemkracht bezaten en hij verklaarde daarin ook niet te geloven. Nu is er in het afgelopen jaar juist een prachtig Frans boek verschenen, getiteld „La vie", waarin men in een afzonderlijk hoofdstuk „Conservation de la vie" veel kan vinden over onderzoekingen van grote geleerden over dit onderwerp. Zo wordt onder andere in dit boek verteld dat de geleerde Desfontaines in 1807 graan heeft zien kiemen, af komstig uit een herbarium dat honderd jaar oud was. Een andere geleerde, Paul Becquerel, heeft 12

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 14