KOEL HELDER WATER VOOR DEN BOSCH Het slaan van een nieuwe welput met op de voorgrond de hoorbuizen, die hiervoor gebruikt worden. Aangemoedigd door het verdwijnen van de vorst heeft men de vorig jaar begonnen werkzaamheden ten be hoeve van de uitbreiding van de watervoorziening in Den Bosch onlangs weer met kracht ter hand genomen. Er worden op het ogenblik vier nieuwe welputten ge boord, waardoor het totale aantal wellen op zestien stuks komt. Deze wellen zullen straks elk 40 m3 water per uur kunnen leveren. De totale opgepompte hoeveel heid van 640 m3 per uur is natuurlijk niet ieder uur nodig, maar tijdens een warme zomerdag zal toch meer dan de helft van deze ongelofelijke hoeveelheid ieder uur als koelwater door alle condensors van het koel systeem gaan. Daarom is het zo belangrijk, dat het water zomer en winter een constante temperatuur van 13° C heeft. Deze gunstige omstandigheid èn het feit, dat Oostbrabant een waterrijke streek is, maken het moge lijk het gistende en lagerende bier te koelen zonder van koeltorens gebruik te maken. Behalve koel is het gewonnen water ook van goede kwa liteit, niet corrosie verwekkend noch sterk verontrei nigd. De verzamelleidingen, die de wellen verbinden, zijn in eternit uitgevoerd. Zij hebben een doorsnee van 30 cm en zijn onderling verbonden door zogenaamde komeetkoppelingen met rubber afdichtingsringen. Het woord „komeet" slaat op de snelle montage! De voor delen van deze leidingen zijn onder andere dat ze onge voelig zijn voor kleine verzakkingen van net terrein omdat de koppelingen enigszins flexibel zijn. Ook kun nen deze eternit leidingen niet roesten. De eternit buizen worden aan de buitenzijde geteerd. De kop pelingen liggen op een stapel gereed. 4

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 6