KOUT EN CELLULOID Ook in zijn andere liefhebberij bracht de heer Ivens het tot resultaten, die gezien mogen worden. Uit zijn brouwerijalbum kozen wij enkele, zeer verschillende onder werpen, die door onze amateurfotograaf op het celluloid werden vastgelegd. Jong geleerd, oud gedaan was ook het motto voor zijn tweede hobby, de fotografie. De 18-jarige Ivens leerde zichzelf fotograferen met een platencamera (formaat 9x12). Ook het ontwikkelen en afdrukken (het laatste gebeurde destijds bij daglicht) maakte hij zich spoedig eigen. Later ruilde hij zijn eerste fototoestel voor een zg. dubbelebalgcamera, waarmee hij allerlei voorwerpen van zeer dichtbij op de gevoelige plaat kon vastleggen. Weer later schafte hij zich een klapcamera (6x9) aan om ten slotte, vijf jaar geleden, op een spiegelreflexcamera (6x6) over te stappen. Met dit toestel heeft de heer Ivens, na verkregen toe stemming, de hele Amsterdamse brouwerij in beeld ge bracht: van gerst tot bier, tot en met de afleveringen toe. Van al deze foto's legde hij een album aan om later een tastbare herinnering aan de brouwerij en aan zijn werkstukken aldaar als bankwerker te hebben. De foto's in het album zijn helemaal eigen werk, ontwikkelen, vergroten èn glanzen. Wij wensen de heer Ivens nog vele jaren toe met mooie motieven voor zijn beide, zinvolle hobbies, waarvan wij u iets konden laten zien, mede dank zij de tip die wij kregen van zijn collega, de heer P. Vos. Waarvoor als nog onze dank. Waaraan zij zagen dat de kast antiek was, wilden zij niet los laten. („Als wij het zeggen, is het antiek!") De experts keken wel even op hun neus, toen de heer Ivens hen uit de droom hielp door hen te vertellen dat hij de kast vijfentwintig jaar ge leden zélf gemaakt had. Een van de laatste werkstukken, die in de afgelopen tijd gereedkwamen, een fraaie naaidoos, ziet u op een van de foto's. Ten tijde van ons bezoek was de heer Ivens bezig met een bijouteriekistje. 11

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 13