P. IVENS: EEN LEVEN VOL MOTIEVEN IN I- DIT IS ZIJN HOBBY (9) Met zijn pensionering in 1965 in het vooruitzicht behoeft de heer P. Ivens van onze Amsterdamse brouwerij zich niet af te vragen, waarmee hij straks zijn vrije rijd zal gaan vullen. Trouwens, vrijetijdsbesteding is voor hem eigenlijk nooit een probleem geweest, want al vanaf zijn achttiende jaar be oefent hij met vuur en verve maar liefst twee heel mooie hobbies. Liefhebberijen, die allebei in het „beeldende vlak" liggen, namelijk houtsnijden en fotografie. Wat de eerste hobby betreft is het misschien merkwaardig te noemen, dat een man die overdag, als bankwerker, alles met metaalbe werking te maken heeft, in zijn vrije tijd kunstzinnige motieven in hout snijdt. Misschien juist ook niet. In ieder geval mogen de resultaten gezien worden, ook die van zijn andere hobby, de fotografie. Dit is zijn (ene) hobby: houtsnijden. De heer tvens is hier bezig met het maken en bewerken van een bijouteriekastje. In belde liefhebberijen heeft de heer Ivens zichzelf de „kunst" eigen gemaakt. Bij het houtsnijden ging dat als volgt. Een buurman gaf hem de raad: „Koop maar een mesje, een boekje en wat hout, en begin maar!" Dat deed de heer Ivens en al gauw had hij de slag te pakken. Zijn eerste werkstuk was een naaidoos, die spoedig gevolgd werd door allerlei andere, nuttige gebruiksvoorwerpen. Het werd, na zijn huwelijk, een hele reeks en waar men nu ook kijkt in zijn woning aan de le Ringdijkstraat in Amsterdam-Oost, overal staan of hangen de houtsnij- produkten van de heer des huizes. Het pronkstuk is een prachtige, twee meter hoge en bijna even brede linnen kast van satijnnotenhout. Het is ook het grootste werk stuk en de heer Ivens was er drie jaar lang iedere avond mee bezig. Zelf maakte hij de indeling, bepaalde de maten en koos de motieven aan de hand van verschillen de voorbeelden, waarover hij beschikte. De panelen zijn uit één stuk gemaakt en de kast werd van binnen met vurenhout „gevoerd" om het trekken van het notenhout tegen te gaan. In 1937 was de kast klaar. Een juweel van een meubelstuk, dat aan hout niet meer dan vijftig gulden had gekost. Maar nog in datzelfde jaar bood iemand er het tienvoudige voor! Ook werd de kast eens antiek verklaard. Dat gebeurde toen na een wolkbreuk in september 1962 er 25 centimeter water in huis had gestaan en twee experts van de gemeente de schade kwamen opnemen. Een van hen vroeg of „die antieke kast" ook schade had geleden. Het pronkstuk, een prachtige linnenkast van satijnnotenhout, 2 meter breed, 1,70 m hoog en 0,66 m diep. Op de andere foto's ziet u nog enkele voor beelden van wat deze hobby huize Ivens op leverde zoals onder meer een barometer, een naaidoos en een huisapotheek. 10

Vers van 't Vat | 1963 | | pagina 12