de vormen gegoten worden. Na het stollen van de nieuwe kaarsen wordt de pit tussen het klemraam en de vormen doorgesneden. Het klemraam wordt opgeklapt, waar na de kaarsen verwijderd worden. Na het weer neerklappen van het lege raam worden de nieuwe kaar sen opgedraaid. Afhankelijk van de grootte van de kaarsen bevin den zich in een opdrukmachine 300 - 600 vormen en kan drie tot vier maal per uur worden gegoten. De optrekmachine bestaat uit een aantal naast elkaar geplaatste giet- bakken, waarin zich de vormen bevinden. Deze vormen zijn niet afgesloten door pistons, maar er bevindt zich in de bodem van de vorm een gaatje, waardoor de pit naar de pittenkast loopt. De pit wordt boven de vormen vastge houden door een klem. De kaars wint als sfeerbrengende licht bron steeds meer terrein. (Foto „Gouda-Apollo") Om de vormen kan warm en koud water circuleren. De klem wordt, nadat de kaarsen gestold zijn, om hooggetrokken. Men laat de klem men met kaarsen boven de vormen hangen tot men nieuwe klemmen tussen de kaarsen en de lege vor men heeft aangebracht. Daarna snijdt men de pitten door en ver wijdert de zojuist gegoten kaarsen. De vormen worden met nieuwe stearine gevuld en het gehele proces herhaalt zich. Volgens deze syste men worden de huishoud-, goti sche-, kerst- en andere machinaal losbare modellen gegoten. Figuurkaarsen, waarvan de vorm dus niet recht of gotisch is, worden met behulp van gipsvormen ge goten. Deze vormen bestaan uit twee helften. Het te gieten model is in het midden van de vorm uit gehold. Door de stearine door de gietopening te gieten vormt zich het figuurtje. Na het stollen wor den de beide helften opengeklapt en kunnen de gegoten kaarsen ver der bewerkt worden. (Beschilderen en lakken.) De voor de kaarsen benodigde pit wordt in het eigen bedrijf vervaardigd. Als grondstof ge bruikt men hiervoor dunne ka toenen garens, die van de textiel industrie betrokken worden. Het garen wordt op machines ver werkt tot dradenbundels van 4- 45 draden. Deze bundels worden op de vlechtmachines tot platte en „vierkante" pit verwerkt. Platte pit vlecht men uit drie draden- bundels. Men spreekt van 3x8- draads, 3 x 10-draads enz. De zo genaamde vierkante pit, voor was- en een figuurkaars, die ons wel bij zonder aanspreektomdat hij gemaakt is in de vorm van een ons na aan het hart liggend flesje. kaarsen, bevat naast de drie bun dels nog richt- of kerndraden. De gevlochten pit wordt op has pelmachines tot strengen verwerkt. De pit ondergaat daarna enkele chemische bewerkingen, die van groot belang zijn voor de kwali teit: reinigen, bleken en appreteren. Bij het appreteren wordt de pit gedrenkt in een oplossing van een aantal zouten. Na droging is de pit klaar om op kartonnen hulzen ge spoeld te worden. De dikte van de pit moet aangepast zijn aan de dia meter van de kaars. De pit bepaalt de grootte van de vlam en dus de hoeveelheid warm te, welke wordt ontwikkeld. Smelt te veel materiaal, dan gaat de kaars overlopen (druipen), smelt te wei nig, dan blijven randen staan. De apprêt is van belang voor het rege len van de snelheid waarmede de pit opbrandt, en om te voorkomen dat na het uitblazen de pit door nagloeien zou opbranden, waar door de kaars niet opnieuw aan te steken zou zijn. Ook dit jaar hebben weer vele tientallen miljoenen kaarsen de fabriek in Gouda verlaten. Daarbij waren vele duizenden kerstkaarsen, die straks op talloze plaatsen zullen worden ontstoken om glans te geven aan de vreugde van het Kerstfeest. Een bijzonder lang exemplaar, 107 cm hoog (Foto „Gouda- Apollo") 33

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 35