deel van de lange rij van chemi sche produkten, die deze fabriek voortbrengt. Niettemin is de ver vaardiging van de kaarsen, on danks de ook hier toegepaste mechanisatie, een alleszins interes sant gebeuren, waarbij zowel de vaak geweldige afmetingen als de grote hoeveelheden waarin de kaarsen gefabriceerd worden niet nalaten indruk op de bezoeker te maken. „Gouda-Apollo" legt zich uitslui tend toe op de fabricage van kaar sen voor huishoudelijk gebruik. Hierbij wordt wel de meest geper fectioneerde methode gevolgd, nl. het machinale gieten in metalen vormen. De in het eigen bedrijf geproduceerde stearine wordt ge smolten en in een grote verzamel bak „koudgeroerd". Dit houdt in dat tijdens het koudroeren de stea rine in beweging blijft waardoor men bereikt, dat de straks gegoten De optrekmachine, waarmee de grote kaarsen worden gemaakt. kaarsen fraai van uiterlijk worden. De verkregen kristalbrij wordt ge bruikt voor het gieten. Dit ge beurt in machines, waarvan twee types in gebruik zijn, nl. opdruk- en optrekmachines. Een opdrukmachine bestaat uit een grote platte bak, waarin zich ver ticaal de gietvormen bevinden. Om deze vormen kan men warm of In een grote hal staan vele machines opgesteld, waarmee de pit wordt gevlochten koud water laten stromen. De vor men zijn aan de onderkant afge sloten door een piston, die op en neer bewogen kan worden. Door de holle pistons loopt de pit, die zich op hulzen in de pittenkast onder de gietmachine bevindt. Na dat de vormen met warm water zijn voorverwarmd, worden zij volgegoten met stearine. Er wordt steeds een overmaat van stearine op de vormen gegoten, omdat de stearine bij afkoeling sterk krimpt. Na het gieten wordt het warme water vervangen door koud water, zodat de kaarsen stollen. De over tollige stearine-massa wordt met behulp van een mes afgeschrapt en verwijderd. Met behulp van een hendel worden de pistons nu ge zamenlijk omhooggedraaid. De kaarsen worden hierbij uit de vormen gedrukt en opgevangen in een zich boven de machine bevin dend houten klemraam. De kaar sen worden hierin vastgezet en de pistons weer omlaaggedraaid. De pit wordt vastgehouden door de zojuist gegoten kaarsen en spant zich na het neerdraaien van de pistons dus weer in de lege vor men. Nu kan opnieuw stearine op Het bundelen van de draden. 32

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 34