De grote omwenteling in de ver vaardiging van kaarsen vond plaats na 1826 toen de Franse scheikundige Chevreui aantoonde, dat oliën en vetten chemische verbindingen zijn van een vloeistof (glycerine) enerzijds, en van een mengsel van min of meer vaste stoffen (vetzuren) anderzijds. Hij slaagde erin, het vetzuurmengsel door persing te scheiden in een vloeibare fractie (oleïne) en een vaste, harde fractie (stearine). De stearine was geschikt om machi naal in vormen gegoten te worden, een omstandigheid die tot mecha nisatie en fabrieksnijverheid leidde. De opdrukmachinedie voornamelijk voor de vervaardiging van kerstkaarsjes gebruikt wordt. Stearinekaarsen gingen de oude smeer- en waskaarsen steeds meer verdringen. Het werd door de uit vinding van de gevlochten pit door Cambacéres in 1825 mogelijk, de vroeger slecht verbrandende pit te vervangen door de gevlochten pit, waardoor de brandeigenschappen van de kaars aanmerkelijk ver beterden. Ten slotte verkreeg men aan het einde van de 19de eeuw bij de raffinage van aardolie een witte stof, paraffine, die naast Een gedeeltelijk overzicht van de kaarsenfabriek van Gouda-Apollo stearine een plaats in de kaarsen industrie ging innemen. Als grondstof gebruikt men thans stearine, paraffine en bijenwas. De fabricage beweegt zich op twee terreinen: dat van de vervaardi ging van kaarsen voor kerkelijke doeleinden en dat voor huishoude lijk gebruik. Als materiaal voor de kerkkaarsen gebruikt men een mengsel van bijenwas en paraffine. De ook voor kerkelijk gebruik bestemde offer kaarsen worden veelal van paraf fine vervaardigd. Waskaarsen en offerkaarsen worden volgens het dompelsysteem vervaardigd. Het maken van waskaarsen uit de hand geschiedt door de pit te rollen in een van te voren tot dunne laag uitgewalste plaat bijenwas. Deze werkwijze wordt echter steeds minder toegepast. Om u iets te kunnen laten zien van de huidige fabricage van kaar sen, brachten wij een bezoek aan het grootste en meest bekende be drijf op dit gebied, „Goüda-Apol- lo", dat drie jaar geleden zijn hon derdjarig bestaan vierde. Tegen woordig vormen de kaarsen voor „Gouda-Apollo" slechts een o nder - Het doorsnijden van de pitten van de zeshonderd kerst kaarsjes, die per keer met behulp van deze opdrukmachine gemaakt worden.

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 33