IN DE KERSTBOOM van het glas bedraagt nu niet meer dan 0,1-0,2 mm. Behalve de geheel ronde bal, kennen we nog de bal-met-reflector, die wordt gemaakt door een gedeelte van een reeds geblazen bol opnieuw zacht te maken en er vervolgens een vormpje in te drukken, waardoor de reflector ontstaat. Met het vervaardigen van de figuurtjes is het enigszins anders gesteld. Zij ontstaan wel uit een glazen bol, die, in nog weke toestand, in een mal wordt gebracht, waarin men het figuurtje tot zijn definitieve vorm blaast. Als de ballen pas geblazen zijn, zien ze er nog niet erg aantrekkelijk uit. Het zijn nog maar doodgewone, doorzichtige glazen bollen. Hun glans en kleur krijgen ze in de volgende bewerking. Eerst worden ze door een behandeling met onder andere een oplossing van zilvernitraat aan de binnenkant van een uiterst dun laagje echt zilver voorzien. Daarna brengt men, al naar behoefte, met lak en verf op de buitenkant allerlei kunstige decoraties aan. De laatste bewerking is het bevestigen van het metalen dopje en het oogje, waarmee de ballen en de figuurtjes aan de takken van de kerstboom worden opgehangen. Als de bol geblazen is, laat men aan één zijde de zogenaamde spies er aan zitten. Na het verzilveren en kleuren breekt men deze spies, na er eerst een keep in gemaakt te hebben, af. Op het overgebleven „stompje" bevestigt men dan tenslotte het metalen dopje-met-oogje. In Thüringen was het vroeger vaak zo, dat het hele gezin aan het vervaardigen van de versierselen deelnam. De man blies het glas tot bollen en figuurtjes, zijn vrouw verzilverde en verfde ze, de kinderen zetten er de dopjes op en verpakten het tere spul in doosjes. Dat alles gebeurde veelal in een vertrek waar zich overdag het gehele huiselijke leven afspeelde. Deze huisvlijt is echter bezig te verdwijnen: de jongeren voelen er niet voor om hun vader als meester-glasblazer op te volgen en steeds meer en meer wordt de vervaardiging van de kerstboomversiering in fabrieken ter hand genomen. Het glasblazen is een warm karwei, dat tot veel drinken noopt. In de fabrieken in Duitsland, waar onder meer de glazen buizen voor de kerstballen en der gelijke worden gemaakt, weet men met het „probleem" van de droge kelen wel raad: een eigen brouwerijtje levert een stroom bier, waarmee de door lopende dorst van de glasblazers gelest wordt! s9>ra Biakte„ wjj jn Sh0wroom 'eK A i sterdam.

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 31