ut Steaming cfoa frOhile (Zhzislmas Hoewel er jaarlijks in De Bilt gemiddeld twintig sneeuw- dagen geregistreerd worden, komt het, hoe vreemd het ook klinken mag, maar zelden voor dat wij een werkelijk witte kerst beleven. Misschien dat in Amerika deze zaken anders liggen, getuige de overbekende song waarmee Bing Crosby ook ons telkenjare weer met zoetgevooisde stem opwekt „to dream of a White Christmas". Een droom, die voor ons in elk geval zelden werkelijkheid wordt. Het verlangen naar een witte kerst is heel begrijpelijk. Immers, is het niet iedere keer weer een belevenis als we 's morgens bij het ontwaken de aarde zien omgetoverd in een wondere, witte wereld? Alles is toegedekt met een smetteloos sneeuwkleed, stilte heerst alom en vrede daalt in ons hart. Een witte kerst. We kunnen er van dromen, er naar verlangen, de nuchtere werkelijkheid der statistieken leert ons, dat een werkelijk witte kerst slechts sporadisch voorkomt. De twintig sneeuwdagen, die we in de aan vang noemden, geven ons evenmin veel hoop, want De Bilt rekent ook een dag waarop slechts luttele sneeuwvlokken naar beneden dwarrelen, als een sneeuw- dag aan. Misschien beleven we de komende feestdagen weer een echte witte kerst? Het zou de vierde zijn sinds. 1900! Let wel, geregistreerd in De Bilt. Want al is ons landje klein, we weten zo langzamerhand wel, dat zelfs tussen Groningen en Maastricht, tussen Winterswijk en Hoek van Holland, afstanden hemelsbreed van slechts enkele honderden kilomters, merkwaardige verschillen in het weertype kunnen voorkomen. Slechts drie maal sinds 1900 een witte kerst dus. De gegevens hieromtrent van het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut in De Bilt, die nog verder terug gaan (tot 1862), wijzen het jaar 1906 aan als het eerste jaar na de eeuwwisseling waarin van een duidelijk witte kerst sprake was. Vele, vele jaren gaan voorbij, aleer opnieuw miljoenen sneeuwvlokken de serene stilte van het Kerstfeest inluiden: 1938. En weer moeten we jaren wachten, het is inmiddels 1950 geworden, om onze droom van een „White Christmas" werkelijkheid te zien worden in een dit keer schitterende, witte kerst. Of Kerstmis 1962 ons sneeuwval zal brengen, we weten het niet. Ook de weerkundigen kunnen het, lang van tevoren, niet voorspellen. Wèl kunnen zij ons vertellen, wat sneeuw eigenlijk is, waaruit de miljoenen neer dwarrelende vlokken ieder voor zich bestaan, hoe sneeuw ontstaat en wat de voorwaarden zijn om sneeuw te „krijgen". Sneeuw is niet, wat misschien nog wel eens gedacht wordt, bevroren regen. Sneeuw is neerslag in vaste vorm; iedere vlok bestaat uit een samenklontering van ijs kristalletjes. Zoals we weten, ontstaat neerslag door afkoeling. Is het nu in de hoge luchtlagen erg koud, dan zullen bij de afkoeling geen druppeltjes maar ijskristalletjes ontstaan. Deze botsen bij het vallen tegen elkaar, vormen sneeuw vlokken om daarna in deze gedaante hun reis naar de aarde voort te zetten. Passeert de sneeuw een betrekke lijk „warme laag", waarin temperaturen boven het nul punt heersen, dan kan zich op de samengeklonterde ijskristallen een waterhuidje vormen, waardoor bij verdere botsingen in de lucht heel grote vlokken ontstaan. In de ijskristallen, die in velerlei vormen (onder andere ook als naaldjes, zuiltjes, plaatjes) voorkomen, over heerst het zeshoekige. Uit een boek, door de bibliotheek van het K.N.M.I. welwillend afgestaan, namen wij enkele van de meest sprekende voorbeelden over. In Japan heeft men een speciale studie gemaakt van de ijskristallen en het is wellicht interessant te weten, dat men er daar zelfs in is geslaagd langs kunstmatige weg verschillende „soorten" ijskristallen te maken. De voorwaarde voor het ontstaan van sneeuw is, dat de hele atmosfeer flink koud moet zijn, zodat zich in de hoge niveaus direct ijskristallen vormen die tijdens hun val niet smelten. De voortekenen van een sneeuwbui zijn ons welbekend. Een grauwe, loodgrijze lucht, waaruit bij windstil weer eindeloos de sneeuwvlokken, al scharrelend en dwarre lend, zachtkens zullen neerdalen om die wondere, witte metamorfose te bewerkstelligen, die ons stil maakt en doet dromen van een witte kerst. 16

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 18