Eind november is bij wijze van proef in een gedeelte van West-Duitsland ons bier op de markt gebracht in een geheel nieuwe verpakking, bestaande uit een bijzonder model flessen met korte hals, die per drie stuks zijn verpakt in een stevige, fraai bedrukte, kartonnen wikkel. Het geheel wordt clusterpack genoemd, een Engelse benaming waarvoor nog geen Nederlandse vertaling is gevonden. Deze nieuwe flessen worden slechts éénmaal gebruikt en komen dus niet als retouremballage naar de brouwerij terug. De nieuwe fles, die slechts 15 cm hoog is, maar niettemin een inhoud heeft van 33 cl, biedt nog andere voordelen. Niet alleen heeft zij een naar verhouding laag gewicht, maar ook neemt zij minder ruimte in beslag dan flessen met een lan gere hals, twee factoren, die een beduidende bespa ring aan transportkosten betekenen. De korte, ge drongen fles laat zich verder gemakkelijk rechtop in de ijskast plaatsen, zodat men geen last meer heeft van rollende flessen. De clusterpack-machine in de bottelarij te Rotterdam. verdeelt de flessen, die in een enkel voudige rij op de transportband wor den aangevoerd, in groepjes van drie. Vervolgens wordt met behulp van vacuüm telkens één karton van de inlegtafel aangetrokken en met de er in uitgespaarde openingen over de halzen van de flessen gelegd, waar na twee aan weerszijden van de trans portband aangebrachte messen het karton langs de flessen naar beneden vouwen. Het clusterpack-in-wording passeert dan enkele geleidestrippen, die de beide zijkanten van onderen over elkaar vouwen. Twee stiften zorgen er ten slotte voor, dat de sluitlipjes in de bodem ingedrukt worden. Het clusterpack is gereed en kan na het verlaten van de machine in grote dozen ingepakt en verzon den worden. Links: de flesjes worden in een enkelvoudige rij op de transportband aangevoerd. Boven: Een clusterpack in wording. Rechts: De clusterpacks verlaten de machine, die bediend wordt door de heer J. Hattu. Voor het verpakken van de flessen in de wikkels is in de bottelarij te Rotterdam enige tijd geleden een vol automatische machine opgesteld, die per minuut 50 clusterpacks aflevert. De machine kan ook, na op eenvou dige wijze omgebouwd te zijn, ge bruikt worden voor het verpakken van zes flessen in een wikkel (een zg. sixpack), in welk geval de ca paciteit 300 flessen per minuut be draagt. Het maken van de clusterpacks gaat als volgt in zijn werk. De machine

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 11