In de ijsfabriek. De machtige machine op de foto rechts is de zg. ijscompressor, met behulp waarvan men ammo niak via buizen door pekelwater laat circuleren. Op de foto links ziet u het overbrengen van de cellen, waarin (links op de voorgrond) zich het ijs heeft gevormd, naar de zg. ontlaadbak (rechts). Aan de hendels de heer A. W. van Wijk, naast hem de heer W. van der Toorn. Onder: Het ijs wordt gestort. ten in een van de opslagruimten onder te brengen. Toezicht op het laden en lossen houdt de heer J. de Wit. Het overige personeel, de chauffeurs en bijrijders, is gedu rende het grootste gedeelte van de dag „op de weg" en wij hebben dan ook geluk als enkele van hen 's middags juist binnen zijn om te laden, zodat we hen als vertegen woordigers van het rijdend perso neel van Den Haag ook op de ge voelige plaat kunnen vastleggen. In ons verhaal noemden we reeds de ijsfabriek, die bijna even oud is (anno 1925) als het filiaal. Deze ijsfabriek was oorspronkelijk be doeld om de benodigde koeling te leveren voor de opslagruimten. Als bijprodukt verkreeg men ijs. Later, toen men voor de koeling andere middelen ging gebruiken, werd het maken van ijs hoofdzaak. In de vorm van palen, ongeveer 25 kg zwaar, wordt het nu aan verschil lende afnemers, hotels, vishandela ren e.d., in Den Haag geleverd. De heer A. W. van Wijk, machinist in dit kleine bedrijfje, vertelde ons iets over de ijsfabricage. Met be hulp van een grote machine, de ijs- compressor geheten, laat men am moniak in dampvorm via buizen Op de binnenplaats troffen wij vier leden van de oude garde, van links naar rechts de heren van Eijk (40 dienstjaren), C. van der Ven (29), J. de Wit, controleur, (47) en A. de Lange (20). 12

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 14