lEINEKEN's BROUWERIJEN NEDERLAND N.V. FILIAAL OEN HAAG Deze maand bestaat ons filiaal in Den Haag veertig jaar. Iets over de voorgeschiedenis vin den we in het gedenkboek, waar we op pagina 298 lezen: „Wij willen echter weer terugkeeren tot den aankoop van panden. Vermeld zij daarover tenslotte, dat in den oorlogstijd ook uitgezien werd naar de mogelijkheid een filiaal in Den Haag te vestigen. Van het gemeentebestuur werd daartoe in 1917 een terrein in erfpacht verkregen aan de Laakhaven, maar daar voorshands in verband met de tijdsomstandigheden van bouwen afgezien moest worden, werd voorloopig het filiaal gevestigd in een pand in de Hofwyckstraat. Eerst in 1921 werd besloten aan de Laakhaven te bou wen. In de bestuursvergadering van 7 November werd daartoe twee ton gevoteerd" Blijkens de correspondentie uit die dagen nam men het filiaal eind november 1922 in bedrijf. Het adres luidde toen Leeghwaterplein 25-29, tot in later jaren op dit plein enkele bedrijfspanden ver rezen waardoor een straat ont stond, de Stamkartstraat, waaraan nu feitelijk slechts één bedrijf ge vestigd is, namelijk filiaal Den Haag van Heineken's Brouwerijen Nederland N.V. Evenals ons filiaal aan de Parallel weg in de Maasstad kunnen we het verkoopkantoor in de Hofstad een verlengstuk van de Rotterdamse brouwerij noemen. Het bedient Den Haag en omstreken tot bij voorbeeld Delft en Wassenaar toe. De bevoorrading geschiedt echter door onze brouwerij in 's-Herto- genbosch, die zowel het flessen- als het fustbier levert. Elke dag arri veren op de spooraansluiting in de straat naast het filiaal drie van de speciaal voor dit doel ingerichte bierwagons uit het zuiden. Per week brengen zij vele duizenden kisten met kleintjes en pullen naar Den Haag. Het fustbier, enkele honderden vaten per week, wordt per vrachtauto uit Den Bosch aan gevoerd. In tegenstelling tot filiaal Rotterdam brengt Den Haag het bier voor een belangrijk gedeelte zelf bij de klanten thuis. Daartoe beschikt men in de Stamkartstraat over zes eigen wagens, vijf vracht auto's en een flessenwagen (een Elke dag arriveren in de straat naast het filiaal drie van de speciaal voor dit doel ingerichte bierwagons uit Den Bosch. Na aankomst worden de dekzeilen opgeslagen en de kleppen neergelaten. De heren M. Knoester en K. Roeleveld zijn hiermee juist bezig. Vervolgens gaan zij, aan de andere zijde, met hun heftrucks de wagons lossen. Op de foto rechts ziet u daarbij de heer Roeleveld in actie. 10

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 12