s snelste schrijfmehine bij ons in gebruik HEINEKEN OOK 0)IT GEBIED VOORAAN Geboorte en ontwikkeling van de schrijfmachine waren de andere dames enthou siast over de nieuwe machine. „De IBM 72 is prettig om op te werken," aldus mejuffrouw Batenburg, „en de grotere typesnelheid, die we ermee kunnen bereiken, is inderdaad goed merkbaar". Behalve de voordelen, die wij hierboven reeds beschreven, noemde zij het gemak waarmee het automatisch onderstrepen plaatsvindt, de ruimte, die vrijkomt op het bureau omdat de machine geen (bewegende) wagen heeft en de eenvoudige manier waarop het lint vervangen kan wor den zonder dat daarbij de vingers vuil worden. Op onze laatste vraag, welke machine zij, indien zij er een voor privégebruik wilde hebben en geld hierbij geen rol zou spelen, zich zou aanschaffen, antwoordde mejuf frouw Batenburg lachend: „Dat zou ook een IBM 72 zijn!" 1. De overbrenging van iet papier gebeurt door en zogenaamde schrijf- metalen bolletje, niet n ping-pongballetje totaal 88 letters, cijfers aangebracht. Telkens te een toets aanslaat, >terende) schrijfkop in :ht en de letter afge- at bijzonder snel. Tus- ken van de toets en het papier verloopt slechts lding verdient het ge- waardoor de machine, tekens bijna tegelijker- aangeslagen, het eerste t en het tweede even geheugenelement is een isch breintje en de toe- .n in een schrijfmachine al iets revolutionairs, s verder „van alle ge- den". Bij het inbrengen er bijvoorbeeld behoeft ts anders meer te doen topje te drukken, waar ier verder automatisch erd. Ook het instellen ijnen is zeer eenvoudig :1 weinig tijd, evenals pen beweegt de schrijf- ;s het papier. Wanneer regel heeft volgeschre- op een knop, waardoor tenburg Rotterdamen- de nieuwe machine De IBM 72, 's werelds snelste elektrische schrijfmachine de schrijfkop in een fractie van een seconde naar links vliegt en zich weer op het beginpunt instelt, waarbij te vens het papier automatisch op schuift. Enkele van onze dames op het ver koopsecretariaat te Rotterdam zijn reeds volkomen „thuis" op de nieuwe machine. Een van hen, mejuffrouw J. (Cobi) Batenburg vroegen wij wat en hoe haar ervaringen waren op 's werelds snelste elektrische schrijf machine. Het zou niet juist zijn te zeggen, dat mejuffrouw Batenburg niets dan lof had voor de IBM 72. Maar over het algemeen was zij en Het is bekend dat koningin Anna van Engeland op 7 januari 1714 patent verleende op een schrijfmechanisme dat „zo keurig en precies tekens kon vervaardigen dat ze niet te onderscheiden waren van drukletters". De man die dit patent verkreeg was Henry Mill, een ingenieur uit Londen. Verder is niets van deze machine bekend. De eerste praktische schrijfmachine werd gefabriceerd in 1867. Christopher Latham Sholes, een journalist uit Milwaukee, Wisconsin, was voor deze uitvinding verantwoordelijk. Zijn machine was op een naaimachinevoet ge monteerd en typte alleen maar hoofdletters. De wagen werd naar links ver plaatst door middel van een pedaal zoals op een trapnaaimachine. De eerste handelsschrijfmachine, een Remington, van 1873 De Mignon, een machine van Duits fa brikaat, die van 1904 tot omstreeks 1930 in gebruik was de mechanische overbrenging van de type-armen toeliet. Na Sholes' eerste machine uit 1867 zijn er vele mo dellen (hand)schrijfmachines op de markt gebracht. Het was James Fields Smathers uit Kansas City, Missouri, die met succes de eerste elektrische schrijf machine introduceerde. De verdere ontwikkeling en verbetering van zijn machine ondervond echter vertraging door de eerste wereldoorlog en pas in 1923, negen jaar later, werd een nieuw model gebouwd, dat volgens het principe werkte van de naaima chines in grote kledingfabrieken. Dit model bleek spoedig veel te zwaar en te groot voor algemeen gebruik. Zeven jaar later ontwierp Eiectro matic Typewriters Incorporated (Rochester, New York) een geheel nieuwe elektrische schrijfmachine en in 1930 werd het eerste model van Electromatic's schrijfmachine gefabri ceerd. In 1933 nam IBM Eiectromatic Typewriter over. Sedert die tijd heeft IBM onder andere een aantal elektrische schrijfmachines ontworpen voor speciale toe passingen. In 1957 opende IBM als eerste bedrijf ter wereld in Lexington, U.S.A., een labo ratorium speciaal voor de ontwikkeling van elektrische schrijfmachines. Een van de resultaten was de IBM 72, 's werelds snelste elektrische schrijfmachine, die wij aan het begin van dit verhaal aan u hebben voorgesteld. auteur die zijn manuscripten getypt naar zijn uitgever zond. Met de commerciële aanvaarding van de schrijfmachine werd het vervol maken daarvan het voornaamste doel van de uitvinder. Op andere machi nes, waaronder de Caligraaf en de Hammond, verkreeg men snel pa tent. Omstreeks 1910 hadden meer dan honderd verschillende maatschap pijen schrijfmachines op de markt ge bracht. De meeste hiervan werkten echter onbevredigend omdat de vin gers van de typiste sneller typten dan Christopher Latham SHOLES, de uitvinder van de schrijfmachine (1867) Een aardige bijkomstigheid is dat Sholes Thomas A. Edison uitnodigde om zijn wondermachine te komen be zichtigen en Edison voorspelde Sholes toen reeds dat de schrijfmachine in de toekomst elektrisch zou worden aangedreven. Inderdaad bouwde Edi son enige tijd daarna een schrijf machine die elektrisch werd gevoed door middel van een reeks magneten. Deze machine was echter te onhan delbaar en te duur om in de handel gebracht te worden. Mark Twain, de Amerikaanse schrij ver, was een van de eerste schrijf machine-bezitters en hij was de eerste 17

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 17