's Werelds s I I I f Hierboven ziet u de roterende schrijfkop ongeveer 5 x lineair vergrootwaarop alle cijfers, let ters en leestekens, 88 totaal, zijn aangebracht. Onder: De schrijfkop op ware grootte. Zonder in te gaan op het voor of tegen van de televisie, mogen we zeggen dat het onder meer haar verdienste is dat zij de miljoenen kijkers geregeld op de hoogte brengt van de nieuwste ontwikke lingen op allerlei gebied. Zo heeft men enige tijd geleden via het beeldscherm kennis kunnen nemen van een primeur op het gebied van de elektrische schrijfmachine. Een primeur echter, die voor velen al „oud nieuws" was. Ook voor enkele van onze typistes, die reeds enige tijd met plezier de snelste elektrische schrijfmachine ter wereld „bespelen". Het betreft hier de, na meer dan tien jaar research in Amerika ontwikkelde IBM 72, een revolutionaire vinding op het gebied van het elektrisch typen. i Als een der eerste bedrijven in Europa nam Heineken enige tijd ge leden de IBM 72 in gebruik en het is op dit ogenblik zo, dat in elk van onze drie vestigingen een of meer machines van dit type in bedrijf zijn. In tegenstelling tot de conventionele wij ze van typen, waarbij de wagen steeds verspringt, beweegt de schrijfkop zich van links naar rechts langs het papier Als bijzonderheid bij de ontwikke ling van de IBM 72 dient vermeld te worden, dat de ingenieurs van IBM de opdracht hadden een geheel nieuwe elektrische schrijfmachine te ontwer pen, zonder gebruikmaking van be staande principes. Het resultaat was de IBM 72, die zich onderscheidt van alle andere machines door het feit, dat zij werkt zonder type-armen, zonder bewegende wagen en met een 16 vaste schrijfrol. De ov de letter op het papie middel van een zoger kop, een metalen groter dan een ping-j waarop de in totaal 8 en tekens zijn aangel als een typiste een wordt de (roterende) positie gebracht en drukt. Dit gaat bijzoi sen het indrukken van afdrukken op papier 1/16 seconde. Aparte vermelding v< heugenelement waarde wanneer twee tekens I tijd worden aangesla teken afdrukt en he onthoudt. Dit geheuge klein elektronisch brei passing hiervan in een is op zichzelf al iets ri De IBM 72 is verder makken voorzien". Bi van het papier bijvoi de typiste niets ander dan op een knopje te door het papier verd wordt ingevoerd. Oo van de kantlijnen is en vergt heel weini het tabuleren. Tijdens het typen bew kop zich langs het p de typiste een regel h ven, drukt zij op een 1 Me). Cobi Batenburg thousiast over de nieu

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 16