4? 207893 158765 /26S1590 o gebruiken voor haar steeds groeiende administratieve problemen. Echter, ponskaarten alléén konden de op lossing voor ons bedrijf met zijn ver schillende vestigingen niet geven. Een ander medium, de papieren pons band, werd in het geweer geroepen om de gegevens bij de bron vast te leggen en daarna over te seinen naar Rotterdam, waar de mechanische administratie haar zetel heeft. Een web van papieren ponsbanden om spant thans de diverse vestigingen met in het midden de mechanische administratie, die via deze kanalen het benodigde voed sel ontvangt. Op een van de foto's ziet u onze Mieke achter haar schrijfmachine met papieren ponsband bezig de expeditiegegevens vast te leggen voor verdere verwerking op de achter haar komende apparatuur. Op de mechanische administratie worden de gegevens vanuit de ponsband auto matisch overgezet in ponskaarten met behulp van een lezende ponsmachine. De ponskaart is nu gereed en kan haar opmars beginnen. Onze Wim Geelhoed, niet voor niets jeugdkampioen hinkstapsprong 1962, be gint met een enorme vaart de kaarten op Kijkje in het inwendige van de elektronische rekenmachine. CM lO O O volgorde te sorteren. Hij doet dit met behulp van een elektronische sorteer- machine, waarop een snelheid van 60.000 kaarten per uur heel normaal is. Een snel heid, waarbij Wim kennelijk de nodige inspiratie opdoet om tot deze grote sport prestatie te kunnen komen. Via onze elektronische rekenmachine worden tijdens een enorm elektronen bombardement de gegevens in de pons kaart berekend. Hierbij wordt met snel heden gewerkt, die de sorteermachine met haar snelheid van 60.000 kaarten per uur volledig in het niet doen zinken. Ton Lindeman is uiteindelijk één van de mensen, die de ponskaarten via de administratiemachine in leesbaar schrift laten vertalen. Onze Ton spot met alle beweringen van Simon Vinkenoog; nl. hij bepaalt via een ingewikkeld schakelbord, wat, waar en wanneer de machine de gegevens moet vrijgeven. Hij en met hem alle mensen van de mechanische administratie zijn er steeds op uit, de gegevens zodanig op papier te zetten, dat zij leesbaar en verteerbaar zijn. Dat zij hierbij rekening hebben te houden met de technische mogelijkheden der apparatuur, spreekt haast vanzelf. Indien mogelijk hopen wij in de toekomst u iets meer van de achtergronden van deze mechanische administratieve hulp middelen te laten zien. 13 14 Ton Lindeman achter de administratiemachine.

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 15