DE PONSKAART kijkje zou kunnen nemen in de huidige administratieve wereld, ponskaartenapparaturen de boekingen en het rekenwerk verric die in de 19e eeuw ongeloofwaardig zouden zijn geweest, maar geworden. Bovendien worden elektronische rekenmachines, nieuwe nazat apparatuur, gebruikt om bijzondere problemen van onze tijd oj opsporen van satellieten, het vertalen van boeken, het verwerke lijke problemen voor bedrijf en industrie, enz. Problemen, die z( onoplosbaar werden geacht en die nooit tevoren binnen het ber geweest. Ondanks deze nieuwe begrippen en baanbrekende technieken jaren is het uitgangspunt in de meeste gevallen nog steeds de p' De ponskaart, waarin via gaatjesschrift de gegevens worden Vc danig, dat deze gegevens nooit meer voor tweeërlei uitleg vat vooral is één van de belangrijkste elementen van het ponskaarte cijferschrift immers kan door verschillende personen anders wor een ponsgaatje door de plaatsbepaling in de kaart automatisch daarbij behorende cijferwaarde. Ook Heineken heeft gemeend de voordelen van het ponskaart afgekort de I.B.M. Het bleef niet alleen bij deze naamswijziging, ook de leiding ging in meer commerciële handen over. Dr. Hollerith trad geheel terug en alleen zijn naam bleef voor het nageslacht be houden, doordat deze onverbrekelijk ver bonden is met het ponskaartensysteem. De leiding werd overgenomen door Wat son, die na belangrijke technische ver beteringen aan de apparatuur van dr. Hollerith de serievervaardiging van pons kaartenmachines ter hand nam. De industrialisatie was inmiddels haar op mars begonnen en het corps der witte boorden moest naar nieuwe wapens zoe ken, om het onvermijdelijke bijprodukt ,,de papierlawine" te breidelen en in juiste banen te leiden. De ponskaart, het nieuwe medium, werd ingeschakeld in de administratieve wereld om „lopende-band efficiency" te brengen in de rompslomp der administratieve han delingen en het geestdodende werk van sorteren en rekenen over te nemen. De boekhouder, die in de tijd van Dickens nog op een hoge kruk zetelde, zou hevig ontsteld zijn, als hij nu nog eens een De lezende ponsmachine. Wim Geelhoed bij de elektronische De ponskaart werd in 1888 te Washington geboren. De geboorte verliep zeer voor spoedig en de uitvinder dr. Herman Hollerith hield haar in 1890 ten doop. Dit eerste optreden viel samen met de in dat jaar te houden volkstelling in Amerika, waarbij onze uitvinder de belangrijke taak had deze telling te organiseren. Holleriths uitvindingen gingen echter nog verder dan de ponskaart; hij construeerde nl. een ingenieuze machine, die in staat was de in de kaart aangebrachte gegevens elektrisch te tellen. Na vele proefnemingen bleken zijn beide geesteskinderen goed te voldoen en zijn methode werd gekozen voor de te houden volkstellingen. Het succes was groot; de .resultaten bleken namelijk acht maal sneller ter beschikking te komen dan bij de vroegere handmethode het geval was. In 1896 werd de Tabulating Machine Company opgericht, die machines in de handel bracht, geconstrueerd overeenkomstig de patenten van dr. Hollerith. Deze maat schappij was geen lang leven beschoren en reeds in 1911 werd zij gewijzigd in de Computing Tabulating Recording Company. Deze naam werd in 1914 omgedoopt in International Business Machines Corporation, Mej. M. Boon achter haar schrijfmachine-met-papieren-ponsband.

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 14