;nt werd heel bijzondere belevenis LVE REVANCHE, MAAR Luitenant-kolonel W. F. K. Bischoff van Heems- kerck verrichtte de aftrap van de „hoofd wedstrijd". eerste wedstrijd namelijk, waarbij de tweede elftallen in het veld komen, eindigt ten slotte, evenals destijds in Amsterdam, met een gelijk spel, deze keer met de cijfers 22. De ontmoe ting tussen de eerste teams, waarbij luitenant-kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck, eerste stalmeester van H.M. de Koningin, de aftrap verricht, wordt daarentegen na een bijzonder spannend slot met 10 in het voordeel van Heineken Amster dam beslist. Al spoedig na het begin nemen de onzen door een doelpunt van Drubbel de leiding, die zij, on danks een fel slotoffensief van de gastheren, niet meer afstaan. Evenals destijds in Amsterdam woonde onze directeur, de heer C. W. van de Griendt, de wedstrijden bij. Na dit plezierige „sportintermezzo" klimmen we weer in de bus, die ons naar het laatste onderdeel van deze middag zal brengen, „de verrassing". Wat die inhoudt, weten we niet tot we stoppen vóór Huis Ten Bosch! Dit is waarlijk een verrassing van de eerste orde! Eerst moeten we op het bordes nog even poseren voor een groepsfoto, daarna worden we binnen rondgeleid door de verschillende zalen en kamers. Van de witte eetzaal met onder andere prachtig lofwerk aan het plafond, komen we in de Chinese kamer, waar we in bewondering staan voor het Chinese schilderwerk aan de wanden. De prachtige, ongeveer vier meter lange gordijnen, die hier hangen, zijn geheel met de hand ge borduurd. De Japanse kamer, die we vervolgens betreden, vraagt aller aan dacht voor de mooie wandbetimme- ringen, uitgevoerd in verschillende Japanse houtsoorten. Deze beide ka mers zijn in 1792, in de tijd van de Vereenigde Oostindische Compagnie, door een koopman uit Kanton aan prins Willem V geschonken. Het mooiste van alles vinden we de Oranjezaal, waar het gehele leven van Frederik Hendrik op imposante schilderwerken (van leerlingen van Rubens en anderen) is afgebeeld. Dit vertrek was oorspronkelijk bedoeld Boven: De gouden koets werd van onder tot boven bekeken. Onder: Spelmoment uit de tweede wedstrijd. als feestzaal, maar werd door Amalia van Solms na het overlijden van Frederik Hendrik ingericht als een soort mausoleum. Het grootste stuk, door Jordaens in 1652 geschilderd, heeft een oppervlakte van acht bij acht meter! Het heet „De zegepraal" en het werd gemaakt naar aanleiding van de verovering van 's-Hertogen- bosch door Frederik Hendrik. Nog een beetje onder de indruk van al het moois dat we gezien hebben, nemen we afscheid. Even later koerst onze bus weer Amsterdamwaarts. Het was een kostelijke middag! Een bij zondere belevenis, waarvoor we onze gastheren vanaf deze plaats nogmaals gaarne hartelijk danken! Boven: In de galatuigenkamer. Rechts: Warme belangstelling voor de konink lijke paarden. (Foto's Frits vari Santen - Den Haag)

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 11