„Geboren in de duivensport" J. W. van Buuren X Wat onze Amsterdamse collega J. W. van Buuren (controleur inkomende poort) niet weet over de duivensport, is de moeite van het weten niet waard. Dat is ook eigenlijk wel te begrijpen, want deze liefhebber is, zoals hij zelf zegt, in de duivensport geboren. „Ik was er erfelijk mee belast," vertelt hij lachend, „en in zo'n geval kom je er nooit meer van af." Wij waren dus wel aan een goed adres en hebben dan ook met veel plezier èn interesse geluisterd naar het enthousiaste verhaal over een hobby, die door velen met een wat geringschattend „duivenmelken" wordt afgedaan. De hobby van deze gezellige Amsterdammer heeft twee boeiende kanten; het verzorgen van de vogels en het kweken van nieuwe, sterke soorten enerzijds en de wedstrijdsport met alles wat daaraan vastzit, anderzijds. De heer Van Buuren is, wat men in de wereld van de duivensport noemt, een kleine liefhebber. Hij beschikt over een niet al te groot hok (er bestaan uitbreidings plannen) en in die betrekkelijk kleine ruimte „overwintert" hij met twaalf oude duiven. In dat jaargetijde houdt hij zich in het bijzonder bezig met de verzorging, respectievelijk het in conditie brengen van zijn oude duiven en het kweken van jongen. De (goede) verzorging in de winter vormt de grondslag voor de prestaties van de vogels in het vliegseizoen. „De prestaties van mijn duiven," aldus vertelt de heer Van Buuren met enige trots, „zijn voor een belangrijk deel te danken aanHeineken bier- gist!" Eenmaal per week krijgen zijn vogels een kleine hoeveelheid gist, op wetenschappelijk verantwoorde wijze door hun voer gemengd, toegediend. (Gist bevat, zoals u weet, vitaminen en werkt bloedzuiverend.) Bij die ver zorging komt nog heel wat meer kijken. Echte liefhebber als de heer Van Buuren is, kent hij zijn duiven van haver tot gort en hij ziet al gauw of er iets aan schort. Belangrijk is ook het ruien (in het najaar en gedurende de gehele winter). De gevederde Rechtsboven: Samen met de kampioen jonge duiven van vorig jaar op de uitkijk. Boven: Mevrouw Van Buuren met haar „witte". Links: Duivenliefhebber Van Buuren met zijn mooiste trofee, de Olympiadebeker, en met een van zijn meest succesvolle duiven. vriendjes moeten dan helemaal van verenpak verwisselen, anders zijn ze het volgend seizoen beslist niet in goede conditie. De voeding vereist ook de nodige aandacht. De duiven krijgen verschil lende soorten voer. Alles wordt echter voor een heel seizoen tegelijk inge kocht. „Verandering van spijs" zou tijdens het vliegseizoen kwalijke ge volgen kunnen hebben. Wist u dat duiven echte snoepers zijn, gek op 10

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 12