Bevochtigingsrol Rechts: Een eenvoudige voorstelling van het offset-drukken. Onder: Hier wordt een offset-plaat op de cilinder gespannen. RechtsonderDe Rotaprintten voeten uit. Het blanco papier ligt op de papier- invoertafcl, die automatisch op de juiste hoogte wordt gehouden, zodat met be hulp van blaas- en zuiglucht steeds één vel papier doorgevoerd kan worden. De capaciteit is maximaal 6.000 stuks per uur. wordt fotografisch overgebracht op de plaat, die hiertoe door de fabrikant van een gevoelige laag is voorzien. Het beeld komt posi tief op deze plaat. Dit beeld nu is uitsluitend gevoelig voor vet (inkt) en stoot vocht af, terwijl de rest van de plaat juist vet afstoot. Het gehele principe van het offset drukken berust dan ook op deze afstotende werking tussen inkt en vocht. De plaat wordt op een cilinder (A) gespannen (zie afbeelding) en gelijktijdig met vocht en inkt be werkt door speciale vocht- en inktrollen (B-C). Het inktbeeld (D), ons formulier dus wordt nu op een andere cilinder (E), die met een rubberdoek be spannen is, negatief overgezet (vandaar de naam „offset"); deze cilinder geeft het beeld weer posi tief af op het papier. Wanneer een bepaalde oplage al dus is vervaardigd, wordt de plaat met een conserveermiddel bewerkt en opgeborgen. Hij hangt dan ge reed om bij een volgende oplage onmiddellijk weer dienst te doen. Van zo'n plaat kunnen +100.000 druks worden gemaakt. Het voordeel tegenover boekdruk is dus, dat niet steeds een zetsel behoeft te worden gemaakt; zetten is duur en tijdrovend. Bovendien kan de voorraad drukwerk lager worden gehouden. Het voordeel van de zo langzamerhand bij Hei- neken ingevoerde normalisatie van papierformaten doet zich ook weer hier gelden: de diverse soorten papier (bankpost, doorslag, trans parant papier, enzovoort) liggen keurig in de stellingen en kunnen zonder enig verlies-door-afsnijden worden bedrukt. Tenslotte, wat de levertijd betreft: Het onmogelijke doen we direct; wonderen duren iets langer La. 9

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 11