HEINEKEN'S HUISDRUKKERIJ Wat is offset-drukken eigenlijk? Op 18 april jl. is te Amsterdam een zg. klein-offset drukmachine geïnstalleerd. De beide foto's van het transport laten zien dat het souterrain aan de Nicolaas Witsenkade no. 4, waar de drukkerij is ondergebracht, destijds niet bepaald is gebouwd om drukmachines te herbergen. Op de plaats waar jaren geleden nog de „keukenmeid" haar pollepel zwaaide bij de olielamp, hanteert onze drukker, de heer Zeldenrijk, thans zijn inktmes in het felle, onromantische licht van T.L.-buizen. Behalve dat inktmes heeft hij nog heel wat andere zaken te bedienen, zoals een half-automatische elektrische papiersnijmachine en een een voudig persje voor bindwerk zoals het maken van bloes bijvoorbeeld. Door de inrichting van deze drukkerij zijn wij in staat een belangrijk gedeelte van ons formulierendrukwerk in eigen beheer uit te voeren. Hoewel de machine geschikt is om zeer fijn kleurendrukwerk op alle soorten papier, van luchtpost tot karton van mapjes bijvoorbeeld, te vervaardigen, zullen wij ons voorlopig beperken tot het drukken van onze eigen formulieren. Dit wil echter geenszins zeggen dat hiermee de sluis is opengezet voor de aanmaak van nog meer papieren! Rechtsboven en boven: Het was geen eenvoudige opgave om de offsetmachine door het nauwe trappenhuisje naar het souterrain van het pand Nic. Witsen kade 4 te brengen. Rechts: Onze huisdrukkerijDe heer Zeldenrijk is bezig aan de offset-pers. Tegen de muurop de achtergrondde papierboormachine en links nog een ge deelte van de snijmachine. 8 Offsetdrukken behoort tot het zg. vlakdrukken. De drukvorm bij de offset-methode is een papieren of metalen plaat. Op zo'n plaat kan een beeld direct worden overgebracht (bijv. door typen of tekenen) of indirect (langs fotografische weg). De papieren platen kunnen uit sluitend direct worden bewerkt. Zij zijn betrekkelijk goedkoop, maar geven niet zo'n grote druk- oplage als hun metalen „collega's". Wanneer wij nu een bepaald for mulier willen gaan drukken, laten wij eerst een plaat maken (dit doen we dus nog niet zelf). Het beeld van het formuliermodel

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 10