Den Bosch heeft automatische palletizer Sinds januari van dit jaar beschikt de afdeling verpakken van onze brouwerij in Den Bosch over een volautomatische palletiseermachine, die zal worden ingezet als „sluitstuk" van de binnenkort in bedrijf te nemen vierde bottelcolonne. Zoals men weet, wordt het gebruik van pallets al sinds vele jaren toegepast om een efficiënte wijze van vervoer te verkrijgen. Dit wordt bereikt door het stapelen van goederen op deze pallets, die vervolgens met behulp van vorkheftrucks snel naar de plaats van bestemming (opslag of vervoermiddel) gebracht worden. Nog niet zo lang geleden gebeurde het beladen van de pallets met kisten bier nog met de hand, een, zoals zich laat begrijpen, nogal „zwaartillend" karwei. Ongeveer een jaar geleden kreeg Rotterdam, als eerste brouwerij van Heineken, de beschikking over twee, semi- automatische, palletiseermachines, die daar het zware werk van het beladen der pallets overnamen. Den Bosch heeft nu in zoverre een primeur, dat de nieuwe palletizer een van de eerste machines in haar soort in Europa is, die geheel automatisch werkt. Wel dient één man aanwezig te zijn voor con trole en algeheel toezicht, aangezien de machine niet in staat is storingen, veroorzaakt door bijv. gebreken aan kisten en/of pallets, zelfstandig op te heffen. Voor het overige worden alle handelingen door de palletizer automatisch verricht, dus zowel het vormen van het vereiste patroon waaruit elke laag moet bestaan, het beladen van de pallet met de verschillende lagen, alsook het aan- en afvoeren van de lege, resp. de volle pallets. De uit Amerika afkomstige palletiseermachine is in staat zowel kleine kistjes (d.w.z. met flesjes van 30 cl) als grote kisten (met pullen, de zg. pullenbakken) te ver werken, echter niet door elkaar. De aantallen per uur bedragen voor de kleine kistjes 2200, voor de pullen- bakken 1800. Deze cijfers, herleid tot aantallen flessen, betekenen, dat de palletizer, wanneer deze straks in vol bedrijf zal zijn, de produktie van zowel colonne 1 als van colonne 4 zal kunnen verwerken, dat is dus in totaal ongeveer 44.000 pullen of circa 48.000 kleine flessen per uur. Wat betreft de pallets heeft Den Bosch als voordeel, dat hier slechts het normale pallet (1 x 1,20 m) gebruikt wordt, in tegenstelling tot Rotterdam, waar men onder andere met de zg. scheepvaartpallets moet werken. De omvang van de Bossche palletizer, een oppervlakte van ruim 6 meter bij 2 meter en een hoogte van 3 meter, is aanzienlijk kleiner dan die van de palletiseermachines in Rotterdam. Het doel van dit soort machines is uiteraard overal het zelfde: het overnemen van het zware werk en het ver krijgen van een snel en efficiënt intern transport. Principe en werking Het principe van de palletizer berust op het samen voegen van de stroom aangevoerde kisten en de pallets, Foto boven: Een kijkje in het binnenste van de automatische palletizer. Op de lift bevindt zich een pallet, waarop door de machine reeds twee lagen zijn opgebouwd. Foto links: Een totaaloverzicht van de Bossche palletiseermachine, mèt de aanvoerbaan vooi de kisten. Linksonder ziet u hoe juist het pal letmagazijn door heftruckchauffeur de heei W. Spierings gevuld wordt. Rechtsboven staa de heer G. de Wijs, die een controlerende taak heeft. 2

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 4