8 mei 1959 Tweede brouwhuis Dei Sinds de officiële in bed rijf steil i ng, 4 september 1958, van onze brouwerij in Den Boscli zijn daar verschillende, min of meer spectaculaire uitbreidingen tot stand gekomen. De laatste en meest belangrijke was die van de bouw vau een tweede brouw huis, waarin reeds medio vorig jaar, op 26 juli 1961, bet eerste brouwsel werd uitgeslagen en dat, inmiddels geheel afgebouwd, op 1 februari jongstleden door onze directeur, de heer W. Kloppenburg, officieel in bedrijf werd gesteld. De bijeenkomst ter gelegenheid van deze inbedrijfstelling droeg een plaatselijk karakter. Zij werd bijgewoond door onge veer 120 genodigden, waaronder vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Den Bosch, van rijk, provincie, handel en industrie en van andere groeperingen, waarmee Heineken Den Bosch relaties beeft. Zij werden in de kantine van de Uitbreiding: verdubbeling produktie Hoe belangrijk bovengenoemde uitbreiding is, blijkt wel hieruit, dat hierdoor de mogelijkheid is gescha pen de bierproduktie van de brouwerij in Den Bosch meer dan te verdubbelen en te brengen op ruim een miljoen hectoliter per jaar, waarmee Heineken's Brouwerijen Nederland N.V. nu tot de grootste brouwerij-ondernemingen van Europa is gaan be horen. Zoals bekend mag worden verondersteld, is de eerste ziederij op onze Bossche brouwerij van het zogenaamde torentype. Hierin zijn de verschillende kuipen en ketels in verticale lijn boven elkaar opge steld. Bij de laatste uitbreiding is men echter weer teruggekeerd tot het conventionele type, een hori zontaal brouwhuis. Men heeft dit om verschillende redenen gedaan, voornamelijk omdat de onder houdskosten van de torenziederij hoger bleken te liggen dan die van een brouwhuis met de klassieke opstelling. De inbedrijfstelling van dit tweede brouwhuis bete kent echter niet dat men in Den Bosch nu aan het De heer Kloppenburg ontving de genodigden. eind van zijn „bouwlatijn" is gekomen: de plannen voor een verdere uitbreiding van het nieuwe brouw huis worden namelijk nu reeds uitgewerkt. Zesketelziederij Het nieuwe brouwhuis is een zogenaamde zesketel ziederij, waarin twee brouwketels (tevens beslagkui- pen), twee bierketels en twee klaringskuipen staan opgesteld. Door toepassing van een blanke lak blijft de koperkleur van de ketels bewaard, in tegenstel ling tot de situatie in onze Amsterdamse en Rot terdamse brouwerij, waar de ketels gebruineerd zijn. De verbinding van het nieuwe brouwhuis met de torenziederij wordt gevormd door een tussenge- bouw, waarin zijn ondergebracht een tweede mout- maalinstallatie, de brouwwaterbakken voor de nieuwe ziederij, de automatenkamer voor de gecom pliceerde elektrische installatie, het paneel met be dieningslessenaar en de wortkoeling. In het Bossche ziederijcomplex vindt, in tegenstel ling tot onze andere brouwerijen, de gehele wort- bereiding in één gebouw plaats, van het malen van de mout tot en met de wortkoeling. In de eigenlijke brouwzaal wordt vanaf de centrale bedieningslesse- Tijdens de toespraak van de heer Kloppenburg. 6

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 8