geheel omgeschakeld op het metalen fust. Amsterdam wat de sanering van het stadsgedeelte Crooswijk betreft, het niet mogelijk onze brouwerij daar in de uitbreidingsplannen te betrekken. Bij alle uitbreidingsmaatregelen wordt steeds de grootste aandacht besteed aan alles wat nodig is voor het behoud van de kwaliteit van het produkt. Daarop berust immers de toenemende vraag naar ons bier. Waar mogelijk wordt overgegaan tot invoering van afstandsbediening. Ons fustenpark is, in de eerste plaats met het oog op het behoud van de kwaliteit van het bier en in het belang van de klant, geheel omgeschakeld op het metalen fust. Dit geldt ook voor de bekende houten biervaten uit de legkelders, die alle zijn vervangen door vaten van metaal. Met de foto, die destijds al in Vers van 't Vat heeft gestaan, wijst het jaarverslag op de invoering van de Bottle Inspection Machine, waarmee de gevulde flessen electronisch op reinheid worden gecontro leerd. Verheugende resultaten werden bereikt met de me chanisering van het interne transport. De brouw- en bouwtechnische activiteiten ten be hoeve van binnen- en buitenland zijn belangrijk toegenomen. Onze hierop gespecialiseerde afdelin gen hebben nu te maken met 4 brouwerijen in Nederland en met 24 buitenlandse brouwerijen. Bij ons projectenbureau zijn, behalve de uitbreidingen van een aantal bestaande brouwerijen, de ontwerpen van een vijftal geheel nieuwe in bewerking. In binnen- en buitenland strekt onze technische controle zich nu uit over 4.000.000 hl. Het jaarverslag vermeldt nog het aantrekken en opleiden van technisch personeel en komt tot de slotsom, dat er in de sector bouwen en brouwen zeer veel tot stand werd gebracht. Op de binnenlandse markt bleek weer, dat bij stij gend bierverbruik de schommelingen als gevolg van weer- en seizoeninvloeden steeds kleiner worden. Het Nederlandse bierverbruik steeg in het verslag jaar ondanks de slechte zomer met 11%. De stijging bij Heineken ligt hoger. Voor het eerst in onze ge schiedenis overschreed de verkoop in Nederland 1.000.000 hl, terwijl binnenland en export gezamen lijk een recordomzet van meer dan 1.500.000 hl konden boeken. Het is echter niet alleen goed nieuws, dat het jaar verslag brengt. Het spreekt zijn ongerustheid uit over de stijging van een aantal kostenfactoren en wijst daarbij op de belastingdruk op het bier, die in Nederland aanmerkelijk zwaarder is dan in alle andere landen van de Europese Gemeenschap, afge zien van het nog weinig bierdrinkende Italië. De concurrentie-mogelijkheden zijn voor de brouwe- Hectoiiter-omzet van Heineken Nederland in duizenden hectoliters 2

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 4