Inkomen, dat over een reeks van jaren behoorde te worden verdeeld, enz., enz. Indien u in aanmerking voor boven genoemde verminderingen van belas ting wenst te komen, moet u dit ver zoeken met een motivering, door uzelf op te stellen op een aparte bijlage. Vraag 22: Geeft m.i. geen moeilijkheden. Vraag 23: A. Hier moet u dus zo nauwkeurig mogelijk uw inkomen over 1962 schatten. U kunt dus uw jaar inkomen vaststellen als maandgelder 12 x uw maand salaris; hierbij event, tantième, vakantiegeld, etc. Als weekgelder natuurlijk 52 x uw weekloon, etc. Eventuele bijverdiensten en andere inkomsten. Af: Premie A.O.W. en A.W.W., zoals die bekend is. Andere persoonlijke verplichtingen als lijfrente verzeke ringspremie. U moet hier meteen het geschatte inkomen van uw vrouw bij opgeven (zie de bijlage bij uw aangiftebiljet). B. Goed uitkijken, dat u het juiste aantal kinderen op geeft in verband met extra kinderaftrek (zie vraag 3). Voor buitengewone lasten, giften en bijzonder tarief, zie vraag 21 hiervoor. De overige rubrieken behoeven m.i. geen toelichting. Normaal te beantwoorden met „neen". Vraag 24: Deze vraag is van belang in verband met het feit, dat door buitenlandse-belastingplichtigen geen premie A.O.W. enz. behoeft te worden betaald. Maar deze krijgen daardoor ook voor elk jaar, dat geen pre mie betaald is, zoveel minder A.O.W. Opmerkingen: Zoals bij vraag 9 beloofd, kom ik hier mede nog even terug op het onderwerp: Inkomen werkende gehuwde vrouw: Vanaf 1 januari 1962 geldt een nieuwe regeling. Loon gehuwde vrouw: Vrijgesteld bedrag: tot 500,het werkelijke loon 1.500,— tot 6.000,— 1/3 6.000,- of meer 2.000, Met deze nieuwe regeling is de belasting-progressie een stuk teruggebracht. Voor een juist inzicht is het gewenst het onderscheid tussen loonbelasting en inkomstenbelasting even toe te lichten. Loonbelasting: Voordat de loonbelasting wordt berekend, wordt eerst op het loon een bedrag van 50,per maand of 11,50 per week in mindering gebracht. Van het dan overblijvende bedrag wordt 15 aan loonbelasting ge heven. Dit percentage geldt voor elke gehuwde vrouw (geen kostwinster zijnde, waarbij bedoeld wordt, dat de vrouw werkt en de man het huishouden doet), zodat geen rekening wordt gehouden met kinderaftrek. Op bijzondere beloningen als vacantiegcld, winstuit kering en dergelijke wordt eveneens het percentage van 15 ingehouden, zonder rekening te houden met enige aftrek, dus van het bruto-bedrag. De premie A.O.W./A.W.W. wordt op dezelfde wijze berekend als voorheen. Deze premie bedraagt vanaf 1 januari 1962 7 van ten hoogste f 8.250,of afge rond 577,per jaar. Voorbeeld: De volgende berekeningen krijgen wij: Bij een weekloon van 40, Loonbelasting: Het loon wordt verminderd met 11,50; er blijft dan over 28,50. Hiervan 15 is 4,27 belasting. Premie A.O.WA.W.WTe berekenen aan de hand van de tabellen over het bruto-bedrag. Bij een maandloon van 300,— Loonbelasting: Het loon wordt verminderd met 50, er blijft over 250,Hiervan 15 is 37,50 be lasting. Premie A.O.W J A.W .WTe berekenen aan de hand van de tabellen over het bruto-bedrag. Indien het gezamenlijke inkomen van man en vrouw geheel of nagenoeg geheel (waaronder te verstaan 90 bestaat uit inkomsten van de vrouw, dan kan de vrouw een verzoek richten tot de inspecteur der belastingen van haar woonplaats om als kostwinster te worden aan gemerkt. In een dergelijk geval wordt de loonbelasting aan de hand van de tabellen berekend. Inkomstenbelasting: Het is zeker, dat in bepaalde gevallen de ingehouden loonbelasting hoger zal zijn dan vóór deze regeling. Men moet echter bedenken, dat de komende inkomsten belastingaanslag zoveel lager zal worden. Dit heeft tot gevolg, dat het later te betalen bedrag in vele gevallen minder betalingsmoeilijkheden zal geven. Ingeval dat over het loon van de man en dat van de vrouw de ingehouden premie A.O.W./A.W.W. meer bedraagt dan het maximum, wordt dit meerdere bedrag te zijner tijd terugbetaald, welk bedrag kan worden aangewend voor de aanslag inkomstenbelasting. Voor de beoordeling of men eventueel in aanmerking komt voor vermindering van belasting wegens buiten gewone lasten en/of giften, wordt uitgegaan van het inkomen vóór aftrek van vorenstaande bedragen. Het invullen van de bijlage bij uw aanbiftebiljet 1961 is als volgt. 1. Spreekt voor zichzelf; 2. Als uw vrouw bijvoorbeeld een sigarenwinkel, etc., exploiteert of een vrij beroep als bijvoorbeeld mani cure of pedicure uitoefent; 3. (art. 28) zegt hieromtrent: andere opbrengst van arbeid geniet degene, die: arbeid verricht buiten dienstbetrekking; in verband met dienstbetrekking fooien of derge lijke prestaties van derden geniet, die niet aan in houding van loonbelasting zijn onderworpen; loon ontvangt als executeur-testamentair, commis sie- of presentiegeld door functies, die men vervult; onderverhuurt, kostgangers houdt, etc.; auteursrecht, opbrengst uitvindingen en plokgelden ontvangt. Met bovenstaande uiteenzetting heb ik getracht u be hulpzaam te zijn bij het invullen van uw aangiftebiljet. De belastingwetgeving is echter zo uitgebreid en inge wikkeld, dat ik er van overtuigd ben, dat er zich toch nog wel problemen kunnen voordoen, waardoor nog dieper op de belastingwetgeving moet worden ingegaan. Het is ten enemale niet mogelijk in ons blad alle voor komende gevallen te bespreken. Zo u dus onverhoopt toch nog met een probleem zit, raad ik u aan om inlichtingen ter inspectie der belas tingen te vragen of indien de kwestie belangrijk is een belasting-consulent te raadplegen. Amsterdam, februari 1962. W. F. Volkers. (De illustraties bij dit artikel zijn van de hand van de heer P. L. J. Cottaar, afd. reclame, Rotterdam.) 22

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 24