lasten meer dan 6 van uw zuiver inkomen bedragen, welk percentage verminderd wordt met een l/> voor elk kind, waarvoor u kinderaftrek hebt. Buitengewone lasten Ik wil nog wel wat dieper ingaan op de buitengewone lasten. Het is nl. zeer zeker de moeite waard eens na te gaan, welke kosten hieronder vallen. Dit zijn de uitgaven terzake van ziekte, invaliditeit, sterfgeval, tot voorziening in het levensonderhoud van de naaste bloedverwanten. Behalve dus voor uzelf, uw vrouw en kinderen, ook voor schoonzoons, schoondoch ters, kleinkinderen, ouders, grootouders, broers en zusters van u en uw vrouw. Hetgeen u van een eventuele verzekering terugkrijgt moet u aftrekken van de werkelijk gemaakte kosten. Tot de uitgaven tot voorziening in het levensonderhoud van bloedverwanten behoren niet alleen de kosten, die u moet betalen wegens een gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, doch tevens event, vrijwillige bijdragen, mits deze vrijwillige bijdrage nodig is om de onder steunde in staat te stellen te leven overeenkomstig de plaats in de samenleving. Wanneer één of meer van uw kinderen in enig jaar gaan werken, doordat de studie voltooid is of door welke omstandigheid dan ook en u nog kinderaftrek gedurende een gedeelte van een jaar voor de inhouding van de loonbelasting genoten heeft, dan geldt deze kinderaftrek niet meer bij het opleggen van een eventuele aanslag, omdat de peildatum 31 december is voor het bepalen van de kinderaftrek. Dit betekent zeer zeker een veel hogere aanslag. Nu kunt u, rekening houdend met de vereiste hiervorenvermelde 6 bij de inspecteur een beroep doen op een buitengewone last, levensonderhoud etc. voor een kind of kinderen, waarvoor geen kinder aftrek werd genoten, waardoor de „schade" zoveel mogelijk wordt beperkt. Voorbeeld: Een vader met een ink. uit loondienst van 10.000, heeft een zoon van 26 jaar, die in juli afge studeerd is en 1 september in loondienst is gegaan. Van deze vader is dus loonbelasting inge houden naar groep III met 2 kinderen. Zijn aanslag wordt geregeld naar groep II zonder kinderen. Ink.belasting groep III 2 kinderen II 1.202,— 1.603,— Verschil 401,- Als bijzondere last geeft deze vader o.a. op kosten van levensonderhoud voor zijn zoon van 1 januari1 sep tember: voeding 8 maanden <i 50,per maand kleding 8 maanden a 20,per maand zakgeld 8 maanden a 25,per maand studiekosten, boeken, etc 400,- 160,- f 200,- 100,- 860,- Dan wordt het inkomen10.000, Buitengew. last 860,— 9.140,— Aanslag hierop groep II 1.378, Voordeel 225, anders zou de aanslag zijn geworden (zie boven) 1,603, Welke uitgaven terzake van ziekte, invaliditeit, sterf geval etc. kunt u als buitengewone last beschouwen? Ie. Alle uitgaven terzake van ziekte van uzelf, uw vrouw, uw kinderen en event, uw verdere verwan ten, door u gedaan in 1961 aan huisarts, chirurg, oogarts, kinderarts, tandarts, apotheker, ziekenhuis, etc.; 2e. Kosten van geboorte, zoals kraaminrichtingsopname, dok- llMma, ters- en apotheekkosten, extra hulp huishouding; geen doop- kosten, kinderwagen, kleren, ge- boortekaarten, speelgoed, etc.; 3e. invaliditeitskosten, zoals prothesen, gehoorapparaat, invalidewagentje, steunzolen, bril, etc.; 4e. begrafeniskosten inch de kosten van rouwcirculai- res en kosten van grafbedekking; 5e. ziektekostenverzekeringspremie en begrafeniskosten verzekeringspremie; ook dat gedeelte wat uw werkgever voor u betaalt. U moet er wel aan denken, dat alles wat u uit een ver zekering voor het bovenstaande ontvangt van de door u gemaakte kosten eerst moet worden afgetrokken, waarna u kijkt of het dan overblijvende bedrag wel 6 (verminderd met een Vs> voor elk kind) van uw zuiver inkomen uitmaakt. (Zie eindbedrag onder vraag 17). Wanneer u geen aangiftebiljet krijgt en uw kosten zijn door bovengenoemde omstandigheden (bijv. kostwinner) zo hoog, dat u voor een vermindering in aanmerking komt, moet u zich zo spoedig mogelijk ter inspectie in uw woonplaats melden, opdat u een fiscale vermindering op uw loon krijgt, waarmede uw werkgever bij het inhouden van de loonbelasting dan rekening moet houden. Voorbeeld: Zoon is thuis bij moeder (weduwe). Moeder krijgt A.O.W., is dus ouder dan 65 jaar. Zoon verdient 5.000,—. Zoon onderhoudt moeder enigszins door extra kostgeld te betalen. Inspecteur zal op verzoek van zoon m.i. een bedrag per week of per maand vaststellen, bij beschikking, hetwelk eerst in mindering van zijn loon wordt gebracht alvorens de loonbelasting wordt berekend. Deze beschikking moet worden ingeleverd bij de werkgever. Hetzelfde geldt natuurlijk ook voor een dochter of voor beiden. b. Vermindering van uw belasting wegens giften aan kerkelijke, charitatieve en dergelijke instellingen. Tot 1 van uw inkomen met een maximum van f 100, is altijd voor eigen rekening. Wat hierboven ligt is af trekbaar tot een maximum van 4 van uw zuiver inkomen. c. Toepassing van het bijzondere tarief. Indien u bijzonder inkomen hebt ontvangen, bijv.: Prijs uit een premielening (zie vraag 19 A3), schadeloosstelling wegens gederfde en/of te derven inkomen. 21

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 23