Eventuele loterij-, toto- en/of andere prijzen, behoeft u niet op te geven; de belasting hierop wordt bij de bron ingehouden. Prijzen t/m 1.000, zijn vrij van belasting. Hiervan uit gezonderd prijzen op premielening obligatiën (zie vraag 19 A3). Vraag 11: Spreekt voor zichzelf. Alleen huurwaarde eigen woning of woonschip vraagt toelichting. Hiervoor opgeven de huurwaarde, die gesteld is voor de personele belasting. De inspecteur kan deze eventueel verhogen tot de economische huurwaarde. De aftrekposten zijn alle op te maken. De afschrijving bedraagt 15 van de aangegeven bruto huuropbrengst. Vraag 12: Hierbij opgeven alle inkomsten van roerend kapitaal ook van uw vrouw, zoals rente van spaarbank boekje, rente van obligatiën, dividenden van aandelen, etc. Voor de kinderen aangifte doen onder vraag 17. Vraag 13: Spreekt voor zichzelf. Vraag 14: Hier moet u dus invullen, indien u in een nalatenschap zit, het zuiver inkomen vanaf de dag dat u daar recht op hebt, tot het einde van het jaar, voor zover u daarover kunt beschikken. Vraag 13: Aftrek wegens persoonlijke verplichtingen: De beantwoording hiervan zal u geen moeilijkheden opleveren, daar een en ander zeer specifiek wordt ge vraagd. Alleen over le (premie A.O.W. en A.W.W.) behoef ik m.i. iets te zeggen om verwarring te voor komen. U moet op de eerste regel het bedrag zetten, dat u werkelijk aan deze premie in 1961 betaald hebt. Dit zou, doordat u of uw vrouw uit ander dienstverband inkomen hebt gehad, over een vorig jaar meer dan de maximumpremie 556,hebben kunnen bedragen. Vanaf 1 januari 1962 is de jaarpremie 7 van 8.250, 577,Het door u teveel betaalde bedrag aan premie over enig vorig jaar, dat u in 1961 van de ont vanger der belastingen hebt terugontvangen, moet u dus aftrekken van het in 1961 betaalde bedrag aan A.O.W./ A.W.W.-premie. Vraag 17: Hier moet u dus invullen rente van spaar bankboekjes van uw kinderen, waarvoor u aanspraak op kinderaftrek hebt, benevens alle andere inkomsten, behalve loon, salaris en andere aan de loonbelasting onderworpen inkomsten. Dus wel dividend van aandelen, resp. rente van obligatiën. De ingehouden dividendbelas ting krijgt u verrekend door bij vraag 20, no. 4, het bedrag daarvan in te vullen. Vraag 18: Wijst de weg vanzelf. Alleen als uw inkomen beneden de 8.000,blijft moet u achter de regel: „Door de werkgever betaald aandeel in de ziekenfonds premie" 2,45 van het inkomen met een maximum van f 6.864,bijtellen en achter „af": op het loon ingehouden premies ziektewet en werkloosheidswet 0,55 van het inkomen met een maximum van 6.864,aftrekken. Bedraagt het loon dus beneden de 6.864,dan de percentages toepassen van dit mindere bedrag, bedraagt het loon meer dan 6.864,dan de percentages van dit laatste bedrag toepassen. Dus maximaal bijtellen168,17 en maximaal aftrekken37,75 bijtellen maximaal 130,42 Deze bedragen gelden alleen voor werknemers bij Heineken. Vanzelfsprekend komt de ingehouden loon belasting, evenals event, ingehouden dividendbelasting, in mindering van uw aanslag, omdat deze loonbelasting (zie vraag 18) en dividendbelasting (zie vraag 20) een voorheffing van belasting betekent. Voor de goede orde maak ik u er opmerkzaam op, dat wanneer u meedoet in de Heineken's Ziektekostenregeling u het door Heineken betaalde jaarpremie-gedeelte bij uw inkomen moet opgeven. Zo u een opgave van uw loon/salaris aan Heineken vraagt, wordt hiermede wel rekening gehouden. De fiscus heeft hiervoor echter een maximum van 372,per jaar gesteld. Voorbeeld I: Gezin: man en vrouw zonder kinderen: Premiebet. werknemer 11,p. mnd. 132,p. j. Heineken 11,p. mnd. 132,p. j. Totaal 264,p. j. Het aandeel van de werknemer ad 132,is niet van het loon aftrekbaar. Het aandeel van Heineken moet geheel bij het inkomen worden geteld. Voorbeeld II: Gezin: man en vrouw met 2 kinderen: Premiebet. werknemer 19,80 p. mnd. 237,60 p. j. Heineken 19,80 p. mnd. 237,60 p. j. Totaal 475,20 p. j. Het aandeel van de werknemer ad 237,60 is niet van het loon aftrekbaar. Terzake van het werkgeversaandeel behoeft evenwel slechts 372,237,60 134,40 bij het inkomen te worden geteld. Ligt de bijdrage van de werkgever dus boven de 372,dan behoeft niets bij het inkomen te worden geteld. Het meerdere mag echter niet in mindering van het inkomen worden gebracht. Voorbeeld III: Totaalpremie 750, Aandeel werkgever 375, Deze bijdrage is niet van het loon aftrekbaar, ook niet voorzover de bijdrage de 372,te boven gaat. Ter zake van het werkgeversaandeel behoeft evenwel niets bij het loon te worden gevoegd. Vraag 19: Niet moeilijk om in te vullen. Alleen bij punt 3, indien u een premie op een premielening zou winnen, hier het bedrag invullen. Voor dit bedrag kunt u het goedkope tarief aanvragen (art. 48 - minimum 20 maximum 40 percentage wordt berekend van de bovenste 600,van uw inkomen). Punt 4: Bij aankoop van obligatiën, wordt de lopende rente in rekening gebracht. Deze lopende rente mag u aftrekken, omdat deze bij het incasseren van de eerst volgende coupon ten volle moet worden opgegeven. Bij verkoop van obligatiën de eventueel ontvangen rente bijtellen. Vraag 20: Wijst de weg vanzelf. Vraag 21: a. Vermindering van uw belasting wegens kosten van ziekte, onderhoud van naaste verwanten en andere buitengewone lasten, (uzelf, uw vrouw en kinde ren en van de overige bloed- en aanverwanten, in de rechte linie en in de tweede graad der zijdlinie). Vermindering wordt gegeven indien bovengenoemde 20

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 22