DE IK0MSTE1BELASTING EN HET IN TE VULLEN BILJET r zover Het Onze redactie heeft mij gevraagd iets over bovengenoemde belasting te schrijven, in verband met het eerst daags in te vullen aangiftebiljet. Liever beschreef ik een vakantiereis, die ook altijd wel veel geld kost, doch waarvoor je de hoogte der kosten zelf kunt uitmaken en dit is bepaaldelijk niet het geval met het vaststellen van je aanslag inkomstenbelasting. Ik ga dus over een materie schrijven, die niet populair is en zich ook m.i. niet populair zal kunnen maken, vooral niet wanneer het veelvuldig voorkomt, dat men net voor één of andere feestdag een aanslagbiljet in de bus vindt, waaruit duidelijk te zien valt, dat men bij de overheid nog in het krijt staat. Aan de andere kant moeten wij ons daarover nu ook weer niet al te boos maken, want het is toch wel weer prettig, dat onze vuilnisemmers op tijd geleegd worden, de straten worden schoongehouden, de buitenverlichting er is, enz. enz. De overheid moet dus geld hebben om haar huishouding te kunnen bestieren. Daarom reikt zij aan hen, wier inkomen meer dan 8.000,per jaar bedraagt, een aangiftebiljet uit, dat de belastingplichtige moet invullen. Zij, die beneden dit bedrag blijven, betalen uitsluitend loonbelasting. Voor uitzonderingen zie hier onder. Over dit invullen van het aangiftebiljet wil ik het nu hebben en ik zal trachten u hierbij zoveel mogelijk behulpzaam te zijn. 30.000,— 7.500,- 22.500,- 20.000,— Er bestaan 3 aangiftebiljetten, nl.: Biljet A: Inkomstenbelasting, Premiehef fing A.O.W. en A.W.W., zon der vermogen; B: Idem, met vermogen, vrije som voor gehuwden vrije som voor elk kind, waar voor kinderaftrek bestaat vrije som voor ongehuwden In sommige gevallen een extra vrijstelling van voor 65-jarigen en ouder; C: Idem, voor buitenlandse belas tingplichtigen. Ik zal het alleen hebben over het aangiftebiljet A. Wanneer krijgt u een aangiftebiljet A ter invulling toegezonden: opbrengst uit vermogen hebt genoten, bijv. huur van huis in eigendom, rente van spaargelden, divi dend van aandelen, rente van obligatiën, etc. Indien u, zowel als uw echtgenote, gelijktijdig, langer dan een maand een dienstbetrekking hebt vervuld en het inkomen van uw echtgenote meer dan f 300,heeft bedragen; Zij, die inkomsten genieten, welke niet aan de loonbelasting zijn onderworpen (winst uit bedrijf, zelfstandig beroep en andere opbrengst van arbeid). Geen aanslag wordt opgelegd als het zuiver inkomen beneden het belastbaar minimum blijft, nl.: voor ongehuwden gehuwden zonder kinderen 4e, 5e. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 kind kinderen 1.500,— 2.100,— 2.670,— 3.300,— 3.990,— 4.740,— 5.640,— 6.600,— 7.680,— 8.760,— 9.840,— 10.920,— nkom- le. Indien de aan loonbelasting onderworpen sten 8.000,of meer per jaar bedragen; 2e. Indien u naast uw dienstbetrekking gelijktijdig een andere dienstbetrekking hebt vervuld, welke dienst betrekking langer dan een maand moet hebben geduurd en de opbrengst daarvan meer dan 200,heeft bedragen; 3e. Indien u naast uw loon meer dan 200,wegens De verplichting tot het doen van een volledige en on dertekende aangifte ontstaat door de uitreiking van het aangiftebiljet. Ook al meent de geadresseerde niet be- lastingplichtig-bij-aanslag te zijn, doordat o.a. zijn in komen beneden de 8.000,ligt. Indien u dus een aangiftebiljet ontvangen hebt, moet u het te allen tijde invullen en inzenden. U bent verplicht een aangiftebiljet bij de inspectie dei- belastingen aan te vragen, indien u onder een van de 18

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 20