Heineken, export, en enkele van onze buitenlandse brouwerijen afkomstig zijn van brouwerijen, die ook limonade maken. Ook van deze limonadeflessen zijn exemplaren uit vele landen aanwezig. Het verzamelen van bierflessen is echter niet alleen maar een hobby. De collectie is wel degelijk ook van nut voor verschillende instanties in het bedrijf, die voor bepaalde gegevens de verzameling komen raadplegen. Daarom is er een kleine ruimte inge richt, waar de flessen op enkele rekken staan opgesteld, met een keurige in deling van de landen en brouwerijen waarvan de flessen afkomstig zijn. Men vindt daar, om enkele voor beelden te noemen, bierflessen uit Amerika, Japan, Australië, Argen tinië, Afrika en uit nagenoeg alle landen van Europa. Engeland is wel heel sterk vertegenwoordigd. Wat het aantal flessen betreft, staat dit land op de eerste plaats, gevolgd door Nederland. Ook de afmetingen van de flessen zijn nogal verschillend. Het grootste exemplaar uit de verzameling (een Heineken-fles!) is 47 centimeter hoog, de kleinste fles (een Spaanse) meet slechts 141/2 centimeter. Evenals vele andere verzamelaars voert ook Bertus correspondentie om te trachten zijn verzameling met zo veel mogelijk buitenlandse flessen aan te vullen en uit te breiden. Zo schrijft hij bijvoorbeeld naar brouwerijen in die landen, waar geen retourembal lage vandaan komt. Ook met enkele grote concurrenten heeft hij gecorres pondeerd, onder andere met Tuborg in Denemarken, die twee flessen stuurde. In de verzameling staan er in totaal veertien van deze grote brouwerij. Wij hebben van verschillende brou werijen uit diverse landen enkele flessen afgebeeld. Aan de hand van deze en de andere foto's krijgt u een indruk van deze unieke verzameling en tevens van wat er op het gebied van bierflessen in de wereld zoal „te koop" is. Nederland, met hetC.B.K.in het midden De grootste fles uit de verzameling, 47 cm hoog (niet in de handel, maar wel in gebruik) heeft een inhoud van 3 liter. De flessen aan weerszijden hebben een inhoud van 65 cl (links) en 35 cl (rechts). Noorwegen, Denemarken en Zweden blikjes en flessen uit Amerika 15

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 17