UNIEKE VERZAMELING BIERFLESSEN H. N. de Wit: Meer dan 250 brouwerijen samengebracht in een kamertje Rechtsboven: Bertus de Wit bij een gedeelte van de verzameling. Links en rechts: De twee rekken, waarop een groot gedeelte van de collectie is onderge bracht. Zijn wijn- en bierflessen verhuisden op zekere dag van zijn kamer naar de afdeling technische inkoop (waar Bertus werkt) om daar als wanddeco ratie dienst te doen. En langzamer hand groeide toen het idee om zich op bierflessen te gaan specialiseren en te proberen van zoveel mogelijk brou werijen uit de gehele wereld deze emballage (mèt etiket natuurlijk, want daarop is de verzameling gebaseerd) bijeen te brengen. In het begin ging het bijzonder snel. Toen Bertus in januari '61 de inven taris opmaakte, had hij 68 bierflessen. Een maand later waren er al honderd bij gekomen. Van verscheidene kanten kreeg hij buitenlandse exemplaren toegestuurd. Voor een belangrijk deel kwamen die van de afdeling retour emballage en van het laboratorium. Op 1 april '61 werd met enig feeste lijk vertoon de 250ste fles „ingehaald", acht maanden later, op 9 november '61, ontving Bertus een oorkonde ter gelegenheid van de aankomst van de 500ste fles. Op het ogenblik dat wij dit schreven, begin februari '62, be stond de verzameling uit 648 bier flessen, zoals gezegd, afkomstig van 267 brouwerijen uit 30 landen ver spreid over de hele wereld. Naast de bierflessen heeft Bertus nog een dertigtal blikjes in de verzameling opgenomen, terwijl er verder nog een aantal limonadeflessen te zien is, die In zijn vakantie, juni 1960, maakte de heer H. N. de Wit („noem me maar Bertus"), maakte Bertus de Wit dus, op de fiets een trek tocht door Duitsland en België. Als een van je hobbies wielrennen is, draai je voor zo'n „tour" je hand niet om. Je draait alleen, vele malen, de pedalen rond. Maar dat ben je gewend. Bertus heeft, en dat is het aardige van dit verhaal, van die trip uiteindelijk een heel andere hobby overgehouden. Een soort serni- profhobby. In een klein kamertje op de tweede verdieping van het T.B.B.-kantoor in Rotterdam bevindt zich namelijk een unieke collectie bierflessen, meer dan zeshonderd, afkomstig van twee honderdzevenenzestig brouwerijen uit dertig landen verspreid over de hele wereld. En deze verzameling is door Bertus, met hulp van anderen uiteraard, bijeengebracht. Het ontstaan van deze hobby is gauw verteld. Van zijn fietstocht door Duitsland en België bracht Bertus de Wit enkele mooie wijn en bierflessen mee, met de bedoeling die op zijn kamer neer te zetten. Van kennissen kreeg hij er nog enkele flessen bij, maar van een echte verzameling was nog geen sprake. Het idee om uitsluitend bierflessen te verzamelen ontstond pas later, nadat hij in september 1960 bij Heineken in dienst was gekomen.

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 16