bij de uitbreiding van de brouwerij. Het is een soort sohuimplastic, dat zich er bijzonder goed toe leent om er levensechte bergen van te maken. De voorbeelden voor de „objecten" rondom de baan haalt de heer Peet uit folders, brochures en ook wel van kalenders bijvoorbeeld. ,,'t Is typisch", zegt hij, „maar met het bouwen van de baan is het zó, dat hoe verder je komt, hoe meer je afbreekt en weer opnieuw opbouwt." En verder: „Het maken en aankleden van de baan vind ik in wezen leuker dan het rijden en mani puleren met de treinen. Eigenlijk ben ik met de bouw van deze baan begonnen om mijn zoon (War ner heet hij en hij is vier) een mooi stuk speelgoed te verschaffen. Van lieverlee is toen het zelf maken van de entourage mijn hobby geworden." De heer Peet heeft vroeger veel aan tekenen gedaan en dat komt hem nu goed van pas. Zo heeft hij onder andere aan de hand van een kalenderplaat een lief kasteeltje gebouwd. Het aanleggen van een baan is niet alleen een secuur werk, er gaat ook veel tijd èn geld in zitten. Dat is de ervaring van alle spoorwegbouwers en de heer Peet kan dat be- In het miniatuur spoorwegbedrijf is de romantiek van de stoomlocomotief niet verdwenen vestigen. Eenvoudige onderdelen als stukken rails, wissels en dergelijke zijn tamelijk prijzig om van de grote „stukken" als loc's, wagons en ander rollend materieel maar niet te spreken. Nu is het wel moge lijk om wagons en dergelijke voor een groot ge deelte zelf te maken, maar dan moet je wel over speciaal gereedschap beschikken. Spoorwegbouwer Peet houdt zich daarom op het ogenblik voornamelijk bezig met het verder uit breiden en aankleden van zijn baan. Tot groot ge noegen van zoonlief, die overigens meer oog heeft voor het rijdend gedeelte. Dat bestaat onder andere uit drie loc's (één elektrische en twee stoomlocomo tieven), een passagierswagon en zo'n vijftien ver schillende goederenwagons. De baan wordt voor een gedeelte in beslag genomen door een flink bergmassief, waarachter met eeuwige sneeuw bedekte toppen oprijzen. Natuurlijk ont breken de tunnels niet, evenmin als een brug over een ravijn en een waterval. Verder passeert de trein Een boerderijtjezo weggelopenuit de werkelijkheid Met eenvoudige middelen worden bergen, tunnels en derge lijke levensecht „nagebouwd" op zijn rit een dorpje (dat terwille van het maken van een foto provisorisch was opgezet), een boer derijtje, het reeds genoemde kasteeltje en een zwem bad. Het maken van de miniatuurfiguurtjes vraagt een enorm geduld. Bovendien moeten de verhou dingen juist zijn. De heer Peet demonstreert dat door een figuurtje-in-badpak bovenop het berg massief te plaatsen. Ja, het is een fascinerende liefhebberij, zo'n eigen spoorwegbedrijfje, dat je helemaal naar eigen inzicht en fantasie kunt inrichten en aankleden. Bovendien kun je, zoals in dit geval, het aangename met het nuttige verenigen. Zoals spoorwegbouwer Peet, die daarvoor met plezier uren tussen de rails doorbrengt 11

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 13