DIT IS ZIJN HOBBY (4) J. Peet: Uren tussen de rails van zijn eigen spoorwegbedrijf Van de muziek, de hobby die we in het Kerst nummer beschreven, naar het miniatuurspoorweg bedrijf, is een grote stap. Ook letterlijk, want de man, die ons de stof voor dit hobbyverhaal leverde, woont in Den Bosch. Het is de heer J. Peet, botte larijchef op onze brouwerij aldaar. Twee heel ver schillende soorten banen spelen een rol in zijn leven, overdag de flessenbanen in de botte larij, in zijn vrije tijd de miniatuurspoor- wegbaan, met de aanleg waarvan hij nog maar enkele maanden geleden begonnen is. Het was om precies te zijn in augustus van het vorige jaar, dat hij bij een collega zo'n eigen miniatuurspoorwegbedrijfje zag lig gen. En wie eigenlijk wordt niet enthousiast bij het zien van zo'n grotendeels zelfge bouwde en vaak met eenvoudige middelen aangeklede baan, waarop de eigen fantasie zich naar hartelust kan uitleven en die toch een fascinerende kopie is van de werke lijkheid? Het verging de heer Peet al niet anders. En hij had bovendien het (dubbele) geluk dat hij een oude baan kon overnemen en dat hij verder de beschikking had over een flinke ruimte (in zijn kelder), waar hij het geheel groot kon opzetten. Een ideale toestand voor modelspoorwegbou- wers, want het is in deze hobby het mooiste, wan neer je je baan op een permanente opstelling kunt inrichten. Welnu, het miniatuurspoorwegbedrijf van de heer Peet gaat zich te zijner tijd, wanneer het helemaal gereed is, uitstrekken over een oppervlakte van ongeveer zes vierkante meter. Hij beschikt over drie tafels, die samen 3,75 m lang zijn en 1,70 m breed, met in de middelste tafel een „uitsparing" voor het bedieningspaneel. Twee tafels zijn gedeeltelijk in gericht, aan de derde is hij begonnen. „De oude baan met onderdelen, die ik overgenomen heb' zo vertelt de heer Peet, „heb ik ingepast in mijn eigen, nieuwe baan. De entourage maak ik zelf." Die entourage bestaat uit bruggen, bergen, tunnels, In het maken van een natuurgetrouwe entourage is de heer Peet wonderzvel geslaagd. We zien hier het gedeelte van zijn baandat klaar is. Het dorpje, rechts op de voorgrond, was terwille van de foto tijdelijk opgezet huizen, boerderijtjes enz., kortom alles zoals het ook in werkelijkheid kan zijn. Daaraan komt veel houtbewerking te pas. Maar ook wordt ander mate riaal gebruikt. Zo heeft hij de bergen van zijn baan gemaakt van afval-isolatiemateriaal, dat vrijkwam Spoorwegbouwer Peet (l.): „Het maken van de entou rage is eigenlijk mijn hob by." Zoonlief (r.) heeft meer interesse voor het rollend materieel 10

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 12