DE ONTWIKKELING VAN DE Heden ten dage wordt dank zij het idee van één man geen enkele bottelaar van koolzuurhoudende dranken of bier meer geplaatst voor de problemen van zijn collega van zeventig jaar geleden, die moest worstelen met minstens tien verschillende soorten sluitingen, variërend van uitwendige kogels en vlakke cirkelvormige ventielen tot kurk, houten proppen en beugelsluitingen met decoratieve draadbeugels. Van al deze sluitingen werd gezegd, dat zij samengeperst koolzuurgas in een vloeistof vasthielden, maar gezien vanuit het standpunt van kostprijs en/of doeltreffendheid was geen enkele werkelijk bruikbaar. In die tijd leefde er in Baltimore een zekere William Painter, een man met een vindingrijke geest. Deze Painter, die voornamelijk ervaring had op het gebied van de fabricage van verlakt leder, begon pas op bijna vijftigjarige leeftijd aandacht aan de flessluiting te besteden. Zijn laatste uitvindingen de kroonkurk en de machines om deze eenvoudige flessluiting aan te brengen brachten, door de simpel heid van de dop, de besparingen, die er door verkregen werden en het ge makkelijke bedrukken ervan, een om wenteling teweeg in het bottelen van alle koolzuurhoudende dranken. Binnen dertig jaar verving zij elk ander type sluiting op haar terrein; haar komt zeker een gedeelte van de eer toe voor de machtige groei van de industrie van gebotteld bier en andere dranken, een industrie die in 1960 in totaal 461/2 biljoen kroon- kurken gebruikte. Het is merkwaardig, dat zelfs een zo eenvoudig voorwerp als de kroon kurk niet als een enkelvoudig, bril jant idee kwam. Painter, die in 1884 het probleem begon te bestuderen, voegde eerst nog twee niet-volmaakte flessluitingen aan de lange lijst mis lukkingen toe, voordat hij tot de kroonkurk kwam. Met zijn tweede idee was hij echter al zeer dicht bij zijn doel. Het was een rubber schijf met een bolle bodem, die in een spe ciale groef aan de binnenzijde van de fles paste en die door de druk van binnen uit op zijn plaats werd gehouden. Dit was de eerste sluiting die goedkoop genoeg was voor éénmalig gebruik. Maar Painter, die zich bewust was dat zijn „bottle seal" bepaalde gebreken had, zette zijn onderzoek voort om te trachten te ko men tot de uiteinde lijke „weggooi-slui- ting". experimenteerde hij metalen dop met diepe plooien, die over een geprofileerde ring op de hals van de fles sloot en die door een schijfje van massief kurk het ontsnappen van gas voorkwam. Het was de eerste sluiting, die effec tief kon worden bedrukt voor recla medoeleinden. Daar het bovenopper- vlak van deze sluiting voorzien was van een ingeperste ring om het openen te vergemakkelijken, ver toonde deze dop veel gelijkenis met een kroon, welke naam zo passend was, dat zij uiteindelijk een begrip werd. Reeds in met een II Painter concentreerde al zijn aan dacht op het perfectioneren van deze laag-in-prijs-zijnde dop. Met dit eer ste ontwerp overschatte hij echter de moeilijkheid om een perfecte sluiting te verkrijgen. De rand was langer dan nodig was en de plooien waren te diep, terwijl de kurkschijf aan de binnenzijde van de dop onnodig dik was; bovendien veroorzaakte de ring aan de bovenzijde lekkage door de kurkbekleding heen. In 1890 liet Painter de ring weg, verkortte de plooirand en maakte het verwijderen van de dop gemakkelij ker door de onderzijde van de rand een buitenwaartse ronding te geven. Dit was de eerste kroonkurk in de vorm zoals wij deze nu nog kennen. Dank zij allerlei verbeteringen was Painter in 1891 in staat de dikte van de kurk te verminderen en het hoekprofiel van de flesrand te wij zigen in de ronde vorm die sindsdien algemeen is. De lekkageproblemen waren, dank zij deze verbeteringen, opgelost, waarna in 1892 de kroon kurk officieel op de markt werd ge bracht met de oprichting van de Crown Cork Seal Co. In hetzelfde jaar kreeg Painter patent op alle wij zigingen van zijn kroonkurk en te vens op de machine die de kroonkur- ken op de flessen aanbracht. Enkele jaren later werd een verdere Zeventig jaar geleden, in 1892 dus, werd de kroonkurk officieel op de markt gebracht. In bijgaand artikel kunt u enkele bijzonderheden lezen over het ontstaan en de ontwikkeling van deze eenvoudige „weggooi-sluiting", waar van er op het ogenblik over de hele wereld jaarlijks ettelijke biljoenen worden verbruikt. Op de afbeelding op deze pagina ziet de uitvinder van de kroonkurk, lliam Painter (links).

Vers van 't Vat | 1962 | | pagina 10