i/egRne „öe pauw'' te öoRöRecht kop aan, die tot het oorspronkelijke interieur van het huis behoorde, maar die door de vorige eigenaar, van wie men de kop had teruggekocht, was meegenomen. later weer alleen hangen aan het huidige huis „De Pauw", zodat dit nu nagenoeg twee eeuwen lang aldus genoemd wordt. Genoemd wordt, ja, want de naam zult u nergens in een Kijkje in het sfeerrijke interieur. Boven de har ziet u de zg. entresol Een stukje historie De geschiedenis van „De Pauw" gaat terug tot 1618, in welk jaar een rijke Dordtse lakenkoper, Jan de Louttre, het huis heeft laten bouwen. Het stond en staat nog op de hoek van de Voorstraat en de Wijnbrug. Niet altijd heeft het huis de naam „De Pauw" gedragen. Het was aanvankelijk ver bonden met een pand erachter, dat „Het Beleg van Alkmaar" heette. Hier was reeds in 1594 een café, of zoals men toen zei, een herberg ge vestigd, getuige de naam van de eigenares „Dingena het brandewijn wijf". Het tegenwoordige huis „De Pauw" heette toen „Schiedam". Vóór 1762 echter moet de naam van het erachter gelegen pand reeds veranderd zijn in „De Pauw", want toen kocht de eigenaar van het huis „Schiedam" het pand „De Pauw" erbij en gaf hij aan de combinatie van die twee de naam „De Pauw". Deze naam bleef gevelsteen aantreffen. Wèl vindt u in de zijgevel een eigenaardige, uitge- metselde schoorsteen met een booglijst, waarin het jaartal (1618) staat ver meld. In de eerste jaren van zijn bestaan heeft „De Pauw" waarschijnlijk als herberg dienst gedaan. Dit mogen we tenminste afleiden uit het feit, dat tijdens de Dordtse Synode (1618-1619) de afgevaardigden uit Genève er ver blijf hebben gehouden. Ruim vijftig jaar later, in 1672, vond in het huis „De Pauw" een gebeurtenis van his torische betekenis plaats. Tijdens een bezoek aan Dordrecht liet Willem van Oranje, die toen de rang van kapitein-commandant had, in „De Pauw" een feestmaal aanrichten. Een grote menigte poorters, die voor het huis te hoop waren gelopen, drong toen binnen en dwong alle aanwezigen te tekenen voor het herstel-in-al-zijn- rechten van Willem van Oranje, die daarna ter plaatse tot stadhouder werd uitgeroepen. Meer dan een eeuw later komt „De Pauw" weer 'in het nieuws', als ten tijde van de Franse overheersing Napoleon een bezoek aan Dordrecht brengt en een boottocht door de stad maakt. Naar beweerd wordt zou de toenmalige eigenaar de ramen aan de achterzijde, die uitzagen op de Voor straatshaven, hebben dichtgespijkerd als duidelijk blijk van zijn antipathie ten opzichte van de Franse keizer. Deze demonstratie zou hem niet alleen op een stevige berisping van de bur gemeester te staan zijn gekomen, maar bovendien op een onvrijwillig verblijf in Frankrijk. Enkele tientallen jaren later, in 1827, kwam „De Pauw" in het bezit van de familie Ouborg, die er meer dan 125 jaar een winkel in kaas en derge lijke heeft gedreven. Ongeveer een halve eeuw geleden heeft het huis waarschijnlijk een grote Deze opname van de gevel van „De Pauw" dateert van omstreeks 1910. Bo ven de deur ziet u de insteekkamer, die destijds tot aan de gevel doorliep Bij de overdracht bood de heer Berke meier de nieuwe „waard", de heer Pren- ger, een oude Dordtse gravure aan beurt gehad, dat wil zeggen, het werd enigszins gerestaureerd en voor verder verval behoed. De grote kans voor het verder voortbestaan kwam toen enige jaren geleden de laatste Ouborg het huis om gezondheidsredenen ver liet en de kaaswinkel liquideerde. Even nog dreigde het huis tot, zoals dat tegenwoordig heet, een patatzaak te worden gedegradeerd, maar dat ging gelukkig niet door. Niet lang daarna liet Heineken het pand met medewerking van rijk, provincie en gemeente DORDRECHT. „Ös Paw" Voorstraat $01

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 7