OPENBAAR KUNSTBEZIT - VERRASSENDE VERRIJKING VAN HET LEVEN Radiocursus gaat weldra zesde jaar in 'MÊt mm Woont u in een der grote steden, waar vele musea zijn, of in het meest-afgelegen dorp, vanwaar museumbezoek een hele reis betekent? In beide gevallen en ook bij alle mogelijkheden tussen de hiervoor genoemde uitersten in biedt de Stichting Openbaar Kunstbezit u ook in 1962 weer de gelegenheid voor een zeer bescheiden bedrag te genieten van de schoonheid, die in onze openbare musea is verzameld. Of u nu houdt van oude kunst en die moderne kunst maar „aanstellerij" vindt, of u juist houdt van de moderne kunst en de oude kunst u „niets meer doet", of u kunst van alle tijden weet te waarderen of zelfs bij een slechts zeer geringe belangstelling voor alle kunst in elk geval kan Openbaar Kunstbezit uw leven rijker maken, zoals het werk van deze stichting in het afgelopen jaar het leven van meer dan honderdduizend Ne derlanders rijker heeft gemaakt. U zoudt de stapel brieven eens moeten lezen van mensen, die juichend enthousiast zijn ge worden voor het werk van Openbaar Kunstbezit! U weet niet zo precies meer, welk werk dat eigenlijk is? We frissen gaarne uw geheugen even op. De Stichting stuurt haar abonnees per jaar, telkens in zendingen van vier stuks te gelijk, in totaal veertig van de fraaist-denkbare kleurenrepro ducties van werken uit onze musea: schilderijen, beeldhouw werken, grafiek, tekeningen, voorbeelden van kunstnijver heid. Op veertig maandag avonden per jaar worden ach tereenvolgens die werken be sproken in korte, voor iedereen begrijpelijke radiopraatjes, tel kens van tien minuten voor zeven tot zeven uur. De deskundige spreker maakt u attent op de bijzonderheden van het behandelde kunst werk. Zijn woorden zijn des te gemakkelijker te volgen, omdat u naar de radiotoelichting kunt luisteren met de prachtige reproductie in de hand. Wat „moeilijk" leek in het werk van de kunstenaar wordt u duidelijk, wat u aanvankelijk niet kon waarderen, begint toch bete kenis voor u te krijgen. Allengs zal de wens in u groeien, die kunstwerken ook eens in werkelijkheid te gaan zien. De Stichting helpt u ook daarbij, want elke abonnee ontvangt een gratis, doorlopend toegangsbewijs dat geldig is voor meer dan vijftig van onze openbare musea! Bovendien ontvangt u (achteraf) de veertig radioteksten, ook steeds in zen dingen van vier tegelijk, zodat u de toelichtingen van Jacob Cornelisz. van Oostzanen: Madonna met musicerende engelen. GemeentemuseumArnhem de deskundigen kunt lezen, als u eens verhinderd bent geweest, naar een radiopraatje te luisteren. Zulk een abonnement zal dan wel een kapitaal moeten kosten?, vraagt u zich wellicht af. Integendeel, omdat Openbaar Kunstbezit geen winst wil en mag maken en omdat de belangstelling voor het werk, dat nu reeds zijn zesde jaar ingaat, zo verheugend groot is, heeft men de prijs kunnen houden op 9,75. Wie mee wil doen moet dat bedrag overschrijven op postgirorekening 1665 van Openbaar Kunstbezit te Amsterdam, met vermelding „Voor cursus 1962". Dat is alles wat u hebt te doen om te worden ingeschreven. U ontvangt dan de veertig kleurenreproducties van royaal formaat, de veertig radioteksten, een fraaie linnen ringband voor het bewaren van reproducties en teksten, benevens de mu seumkaart. De nieuwe radiocursus, waar voor alle omroepverenigingen weer welwillend zendtijd ter beschikking zullen stellen, be gint op maandagavond 15 ja nuari. In de loop van het jaar komen kunstwerken in bespre king van Rembrandt, Jan Toorop, Isaac Israels, Van Capelle, Frans Hals en vele andere beroemdheden, voorts ook van minder bekende kun stenaars, die prachtig werk hebben geschapen. Ook een zevental werken van buiten landse artiesten, bijvoorbeeld van de beroemde Franse beeld houwer Maillol, zal in bespre king komen. Openbaar Kunstbezit heeft zich, in de vijf jaar dat de stichting nu werkt, een grote naam gemaakt. Het werk, dat op initiatief van de Larense beeldhouwer Johan G. Wert- heim werd begonnen, heeft in ons land een zeer grote vlucht genomen en is in het buitenland naar Nederlands voorbeeld eveneens hier en daar op gang gekomen. Nu weer een nieuwe jaarcursus begint, wekken we onze lezers gaarne op, zich voor deelneming op te geven, op de wijze, die hierboven omschreven is. En denkt u ook eens aan de mogelijkheid, een ander gelukkig te maken met een abonnement op de cursus, als zeer stijlvol Kerstcadeautje! 25

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 27