VAN ONZE VERENIGINGEN ROTTERDAM geweest het zeer succesvolle optreden van Herman van Keeken na de pauze als slotnummer te kiezen, hetgeen een groter effect „als klap op de vuurpijl" zou hebben gehad dan het optreden van Sem Nijveen Benny Behr. Deze artiesten hadden dan dus iets eerder voor het voet licht moeten treden. Gaarne noem ik nog enkele nummers die bijzonder goed „insloegen", zoals het Spaanse danspaar Carmen Y Raphael de Lara, de „griezelige" acrobatiek van de Stuntbrekers, de glas heldere stem van Herman van Keeken en het „ijzig" snelle tempo van de jongleur Joe Andy. Door het opsom men van deze nummers wil ik echter geenszins tekort doen aan de parade van de overige sterren. De muzikale omlijsting van het gehele programma was in de uitstekende handen van het kwartet Harry de Groot. In de pauze ging een heerlijk kopje koffie met een aman delbroodje er best in en was er een prima oplossing voor het opvangen van de grote toeloop gevonden in het feit, dat zowel boven als beneden gelegenheid was tot het nuttigen van het genoemde kopje koffie. Na afloop van de cabaretvoorstelling begon het tradi tionele bal, waarvoor eveneens boven en beneden ge legenheid was. De aangekondigde attractie tijdens het bal was bijzonder geslaagd nl. het optreden van de lieftallige Selvera's. Zowel tijdens de cabaretvoorstelling als het bal werden vele foto's genomen, waarvan er hierbij enige zijn af gedrukt. Voor de inwendige mens was er een „hoorn des over- vloeds", zodat de stemming er al heel spoedig in zat. Veel te vlug was het weer de bekende melodie „Auf Wiedersehen" die het einde van de feestavond aankon digde. Ik meen aller mening weer te geven door te zeg gen, dat wij opnieuw op een geslaagd feest kunnen terugzien. Mag ik tenslotte nog even persoonlijk worden? Het heeft mij enorm veel goed gedaan door de heer Van der Geld bij de opening zo hartelijk welkom te zijn geheten en na maandenlange ziekte weer in uw midden te mogen zijn. Ook de zeer vriendelijke en prettige ontmoetingen met zo velen van u hebben mij echt „verwarmd". Hopelijk zal ik binnen afzienbare tijd in staat zijn mijn plaats in het bedrijf weer in te nemen en u dan weer regelmatig van allerlei nieuws in en over onze brouwerij te voorzien. vRh BRIDGE Hoe moet het ook weer De datum van 1 november 1961 zal velen onzer in herinnering blijven als „de dag van de zebra's". Ik geloof niet, dat ooit tevoren een verkeersmaatregel zoveel stof heeft doen opwaaien als deze. Het rumoer, dat destijds ontstond bij de invoering van de maximumsnelheid van 50 km binnen de bebouwde kom, was kinderspel vergeleken met de deining, die de recente maatregel veroorzaakte. Hoewel zelf automobilist, ben ik toch beslist voorstander van deze zebra's, omdat ze: le het snelverkeer noodzaken tot de uiterste concentratie en oplettendheid, hetgeen het „wees heer in 't verkeer" alleen maar ten goede zal komen. 2e bij een goed functioneren de rust en de zekerheid voor de voetgangers zullen bevorderen. Nu zult u zich waarschijnlijk afvragen wat het verband is tussen de zebra's en deze bridgerubriek? Ik meen u dit te kunnen verklaren door de volgende zebra te tekenen. 1 begrijpelijk biedsysteem 2 veilig defensief bieden 3 verantwoord tafelspel 4 geraffineerd tegenspel Ziet u nu het verband tussen een zebra en uw geliefd bridge? Indien u nl. de vier voorwaarden voor bridge, die in deze zebra voorkomen, steeds in praktijk brengt, betekent dit nl. rust en zeker heid voor u en uw partner. Bovendien hebt u dan de zekerheid, dat de resultaten, die u door bewandeling van deze zebra zult b ehalen, de beste zijn die u, uw aanleg voor bridge in aanmer king genomen, kunt bereiken. Ik weet, dat voor vrijwel alle leden van onze H.B.M.-bridgeclub onze clubavond op vrijdag „de avond van de week" bete kent, omdat zij zich dan aan hun meest geliefde spel kunnen wijden. De vele blijde gezichten aan het begin van zo'n avond vallen mij altijd weer op en ik denk dan dikwijls aan de blijde verwach ting, die afstraalt van kindergezichtjes op Sinterklaasavond. Aan het eind van onze clubavond word ik echter soms getrof fen door blikken, die wanhoop en ver twijfeling weerspiegelen, van die leden, die geen vreugde van het spel beleefd hebben maar diep teleurgesteld zijn door het falen van henzelf of van hun part ners. Aan de leden bied ik bovenstaande zebra en aan het plaveisel hiervan wil ik in deze rubriek weer enige aandacht gaan schenken in de volgorde 1 t/m 4, waarbij ik mij echter het recht van eventuele af wijkingen hiervan wil voorbehouden. BIEDSYSTEEM Wat verstaat men onder een begrijpelijk biedsysteem? Vooraf wil ik opmerken, dat het niet mijn bedoeling is met u één of enkele volledige biedsystemen te gaan behandelen. Allereerst staat mij hiertoe in „Vers van 't Vat" beslist niet voldoende ruimte beschikbaar, maar bovendien speelt u zelf reeds jaren volgens een bepaald systeem, waaraan u en uw partner ge wend zijn. Bovendien is er voldoende literatuur in de handel, die u volledig in licht over alle mogelijke systemen, die in de loop der jaren zijn ontwikkeld. De overgang van uw systeem naar een ander moet ik ten stelligste afraden, omdat dit meestal, ondanks grote inspanningen, slechts teleurstelling en onzekerheid ver oorzaakt. Het is niet zo belangrijk of u nu Culbertson of Weens of volgens Nico Huisman speelt. Wel belangrijk is echter, dat u en uw partner aan een bepaald biedsysteem consequent vasthouden, of hoogstens hiervan gaan afwijken, indien dit vooraf grondig besproken is. Onder een begrijpelijk biedsysteem dient men dus te verstaan een niet te ingewik keld systeem, dat dus voor beide partners bevattelijk is en waaraan, zoals gezegd, beide partners de hand moeten houden. Indien u afwijkingen op een systeem toe past, bent u, zoals u weet, in een wed strijd verplicht, de tegenpartij daarover op haar verzoek in te lichten. Maak wel steeds onderscheid tussen kwetsbaar en niet kwetsbaar bieden, en stel uw eisen bij een kwetsbaar spel altijd iets hoger. Wat ik wel adviseer is het volgende: Denk na, voordat u opent en houd dus op dat moment al rekening met uw partner. Indien u van een bepaalde kleur renonce of singleton hebt, is de mogelijkheid groot, dat uw partner in deze kleur zal antwoorden. U dient u er dus op voor te bereiden wat dan uw tweede bod zal zijn. Een punt, waarmede u vooraf rekening moet houden, betreft de vraag, welke hand het spel moet gaan spelen, m.a.w. u of uw partner. Tal van contracten gaan verloren, doordat de verkeerde hand ze afspeelt en niet doordat de ene speler een minder goede speeltechniek heeft dan de ander. Hoeveel malen wordt tijdens een vicrtallenwedstrijd niet met verbazing geconstateerd, dat op de ene tafel een contract gemaakt wordt, terwijl dit op de andere tafel down gespeeld wordt. Wilt u de eerstvolgende weken aan de opening eens speciale aandacht gaan schenken? U hebt er voldoende tijd voor, want over vier weken ga ik op dit thema nader in in de volgende aflevering van „Hoe moet het ook weer!". J. Schimmer 23

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 25