KORGEL J. KUIS kinderxylofoon tot velen in Rotterdam zich ongetwij feld zullen herinneren. De heer Bijnen is namelijk gedurende een aantal jaren directeur geweest van het Heineken-mannenkoor in Rot terdam. Het tweede instrument, waarop de heer Kuis zich bekwaamde, was de piano. Voor het bespelen van dit instrument heeft hij de klas sieke opleiding gehad, wat hem echter niet verhinderde om weer enige tijd later over te gaan op het lichte genre, dat wil zeggen, hij ging jazz spelen. In die tijd en ook gedurende de jaren, dat hij in militaire dienst was, heeft hij in verscheidene dansor- kesten gespeeld en ook aan caba retvoorstellingen zijn medewerking verleend. Het was in die periode, dat hij op een dag een gitaar kocht, zijn derde instrument. „Maar", zegt hij zelf, „hierop heb ik me Foto boven: Een gedeelte van het front van het orgel, dat door de heer Kuis wordt bespeeld DIT IS ZIJN HOBBY Het speelgoedxylofoontje wie kent het niet uit zijn eigen jeugd of uit die van zijn kinderen is voor velen van ons het enige „in strument", dat wij in ons leven ooit hebben bespeeld. Dat bespelen bestond dan in de allermeeste ge vallen uit een met kinderlijk en thousiasme bewerken van de meta len plaatjes met behulp van een paar houten hamertjes. Het resul taat was gewoonlijk een weinig harmonieus getingeltangel en als we dan eens een wijsje probeerden te spelen, kwamen we veelal niet verder dan „Boer, daar leit een kip in 't water. Soms echter gaat het anders. Dan haalt een kind werkelijk iets uit zo'n speelgoedxylofoontje. „Luis ter", zeggen de ouders dan, „daar zit muziek in!" Zo ging het ook bij de muzikale familie Kuis in Gouda, waar zoonlief op zes jarige leeftijd aan zijn xylofoontje allerlei melodietjes ontlokte. Er zat onmiskenbaar muziek in en dat het eruit zou komen, zou later dui delijk blijken. Maar laten wij u eerst de man voorstellen, over wiens hobby we u iets willen vertellen. Het is de heer J. Kuis (27), die op de afde ling begroting en verslaggeving van onze Rotterdamse brouwerij werkzaam is. Zijn het dus overdag de cijfers, die hem bezighouden, 's avonds en in zijn vrije tijd, wanneer hij zich aan zijn hobby kan geven, bestaan voor hem alleen de muzieknoten, of, wanneer hij uit het hoofd speelt, enkel de klanken van een der instrumenten waarop hij thuis is. Toen hij twaalf was, kreeg hij van zijn vader een echt instrument, een kleine accordeon. Daarop maakte hij snel vorderingen, zo snel, dat de kleine accordeon door een grote werd vervangen, die echter zo zwaar was, dat de inmiddels veer tien jaar geworden Jan hem niet alleen kon tillen. Hij kreeg les op het conservato rium in Gouda, waar hij onder andere nog als leermeester heeft gehad de heer H. W. Bijnen, die

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 20