Minder bekend is de gele en oranje bes buist. Toch komt deze gele variëteit er de laatste jaren steeds meer in, vooral omdat hij zo prachtig te combineren is met de verschillende blauwe sparretakken. En inderdaad, door de liefhebbers worden deze kleuren: geel, oranje, blauwgroen, bruin (denne- appels en schorsen), grijswit (IJslandsmos) meer gewaar deerd dan het beproefde, felle rood, groen, wit, ook met Kerstmis! De kleur geel vinden wij ook nog in de uit Zuid- Frankrijk geïmporteerde dadelstrengen; heel apart, maar ook wel duur. En last but not least, de mistletoe. Het gebruik en de toepassing van dit artikel mag bekend verondersteld worden. De overige kerstattributen zijn: Denne-appels en -kegels. Niet verguld of geverfd s.v.p.! IJslandsmos of rendiermos. Grijswit van kleur. Bemoste Larixtakken. Dit zijn de dode takken van de Larix, waarop zich een blauwgrijs korstmos heeft afgezet. Goudbonte en zilverbonte hulst. Eucalyptus. Ook een produkt uit het Zuiden. Pepers. Echte! Van groen, geel tot dieprood van kleur. En vergeet u ook niet de tegenwoordig zo populaire en decoratieve schorsen, boomstronken en zwammen. Is dit een uitgebreide sortering of niet? Nog behoefte aan verguldsel en kalkkwast? En nu gaan we goed toegerust aan de slag! Allereerst moet u eens breken met de gebruikelijke takken denne- groen achter alle schilderijen en spiegels in het huis. Zeker, ook dit brengt kerstsfeer in huis, maar wel een beetje slordig. Dit jaar doet u liever zo: Wandstukje U neemt een klein vierkant of rond plankje (10 X10 of 15 X 15 cm); hierop legt u een dot sphagnum (veen- mos, bij uw bloemist te krijgen) en dit wordt op het plankje vastgemaakt met een stevig touwtje, of dun, soepel ijzerdraad (wikkeldraad). Het resultaat ziet u o.a. op de werkfoto afgebeeld. In het plankje boren we twee gaatjes, waardoorheen een ijzerdraad-lusje ge trokken wordt om straks het eindprodukt aan te kunnen ophangen. Als we zover zijn kunnen de dennetakken, hulsttakken, enz. in het mos gestoken worden. En met dit steken bedoel ik natuurlijk rangschikken; enkele mooie, zwierige takken geven de vorm aan. Deze vorm is natuurlijk afhankelijk van de maten van het wand- vlak, waartegen het wandstukje komt te hangen. Het voorbeeld toont u een wandstuk van min of meer rond model, maar natuurlijk kan dit ook langwerpig, breed-uit, ovaal of zelfs hoekig zijn. Na de grondvorm met enkele takken aangegeven te hebben, wordt een massief „hart" gemaakt van enkele dennekegels en dotjes IJslandsmos. Enkele goudbonte coniferen-veertjes, rode beshulst- en eucalyptustakjes zorgen voor aanvulling, kleur en afwerking. De denne-appels moeten eerst op draad gezet worden, alvorens zij in het mos gestoken kunnen worden. Een dik ijzerdraad (alweer bij uw bloemist) trekt u door de onderste schubben van de denne-appels, zoals de werkfoto u weer duidelijk toont. Op dezelfde manier moeten de dotjes IJslandsmos met draad omwonden worden. Als het geheel af is, zult u, afgezien van de voldoening van het maken, beslist meer voldoening beleven van een dergelijke wandversiering dan van de vroegere takken-zo-maar-tegen-de-muur. Het volgende, dat wij gezamenlijk zullen maken is een Kerstschaal Mooie schalen voor dit werk zijn tinnen, dof-koperen of aardewerk schalen. De schaal moet plat zijn en liefst een beetje groot. Van het u nu al vertrouwde sphagnum maakt u een rond balletje, dat met touw of wikkeldraad omwonden wordt. Het mag wel goed stevig. Dit mos balletje leggen wij op de schaal, wat naar achteren, priemen er links en rechts een dik ijzerdraad doorheen en buigen de uiteinden van dit ijzerdraad om de rand van de schaal. Ja, goed strak trekken en stevig klemmen. Zo zit het balletje stevig genoeg om er de nodige kerst artikelen in te kunnen steken. Probeert u nu eens de schoonheid van zo'n stukje oude schors. Ergens in het stuk vermolmd hout prikt u een gaatje, waardoorheen een dik ijzerdraad gestoken wordt. De twee uiteinden van het draad worden onderaan de schors stevig enkele slagen om elkaar heen geslingerd, zodat de schors als Een schaal opgemaakt met allerlei kerstmateriaal. Het stuk boomschors, de biefstukzwam en de rode ster appeltjes zorgen voor een aparte noot (foto A. Dingjan) het ware twee pootjes gekregen heeft, waarmee hij in de mosbal gestoken kan worden. Daarna steekt u een met ijzerdraad omwonden kaars in de mosbal. Hoe deze kaars op draad gezet wordt toont u de werkfoto. Natuurlijk kunt u ook gemakshalve een kaarsenhouder gebruiken. Bij het schikken moet u vooral zorgen voor een sierlijke lijn en ook weer voor een stevig „hart" in het centrum van het arrangement. U kunt de kerstschaal een huise lijke noot geven door er nog enkele mooie rode appeltjes bij te leggen of een handje walnoten en kastanjes. Deze produkten passen ook uitstekend bij de sfeer van het overige materiaal, veel beter dan een papieren padde- stoeltje of kaboutertje. Als u de mosbal goed vochtig maakt is dit een arrangement, dat u node met Nieuw jaar weg doet.

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 11