ZkCerótveróierlngen in huis prikken erg en vallen bovendien gauw uit. Meer aan te bevelen is daarom de douglasspar (Pseudotsuga douglasii). Deze takken zijn ook goedkoop, de naalden zijn glanzend-donkergroen van kleur, vallen minder gauw uit en prikken niet. Duurder, maar ook wel erg mooi zijn de verschillende zilvergroene en blauwgroene soorten zoals: Blauwspar (Picea pungens var. glauca). Prachtig blauw van kleur, maar zonder handschoenen niet aan te pakken. Abiës pinsapo var. glauca, een blauwe variëteit van de Spaanse zilverspar. Deze naam zegt u waarschijnlijk niets, maar vraagt uw bloemist er eens naar. De takken zijn buitengewoon mooi van kleur en decoratief van vorm, bovendien prikken de naalden niet. Nog een blauwe soort moet u leren kennen: Blauwe ceder (Cedrus atlantica var. glauca). Een van de sierlijkste takken; de naalden zitten in dotjes (kort- loten) opéén als bij de Larix en zijn ook zacht om te verwerken. Tot de duurdere categorie behoren verder ook nog de vele soorten gele, goudbonte coniferen. Maar een enkel mooi veertje hiervan doet wonderen in uw kerst arrangementen. Van de groensoorten stappen we over op de bessoorten, en daar is dan natuurlijk in de eerste plaats de rode beshulst. Verdere omschrijving onnodig. Boven: Een wandversiering van Cedrus-takken, rode hulst, bemoste larixtakken, Eucalyptus, bonte hulst, Coniferus groen, IJslandsmos en denneappels. Let op de bij elkaar gehouden takjes beshulst en eucalyptus en op het massieve „hart" Links: De werkfoto, waarop u kunt zien: het „mos broodje" voor het tafelstuk, de ondergrond voor het wandstuk, de schaal met het balletje mos erop beves tigd, en hoe u kaarsen IJslandsmos en denneappels op draad moet zetten (foto's A. Dingjan) Het Kerstfeest is vóór alles een huiselijk feest, een feest van gezelligheid, vreugde en warmte. Deze sfeer thuis wordt verhoogd door versieringen van dennegroen, hulst en kaarsen en de kersttafel, het verzamelpunt van de gehele familie, mag niet vergeten worden. De kerststemming in huis beperkt zich niet tot de twee kerstdagen zelf, maar begint meestal al enkele dagen van te voren. Daarom is het zo belangrijk om de versie ringen smaakvol en goed aan te brengen, zodat wij er werkelijk al die dagen met genoegen naar blijven kijken. Vóór wij echter gezamenlijk aan de slag gaan, zullen wij eerst eens kennis maken met het vele prachtige materiaal, dat tegen Kerstmis in de handel gebracht wordt of in eigen tuin of vrije natuur te vinden is. Een goede keuze van het materiaal bepaalt voor een groot deel het wel slagen van uw kerstversieringen. Laat ik u dus ook bij die keuze behulpzaam mogen zijn. Wat we niet kiezen! Gek, om daarmee te beginnen? Maar u kunt niet tijdig genoeg gewaarschuwd worden voor de vele onnatuur lijke kunstprodukten en kitschrommel, die het schone Kerstfeest proberen te ontsieren. U kent ze wel: beglin- sterde of sneeuw-gekalkte sparretakken, verzilverde gageltakjes, vergulde denneappels, imitatie-pepers (van watten) en paddestoelen, kaboutertjes, roodgloeiende lantarentjes en zo meer. Hebt u uzelf er al een keer aan bezondigd? Dan zullen wij maar zeggen, dat dit komt uit onbekendheid met de vele kerstmaterialen, die wèl mooi, zuiver en natuurlijk zijn. Hier komen zij: Wat we wèl kiezen! Groensoorten Gewone spar of fijnspar (Picea abiës), bekend als dè kerstboom. De takken van de gewone spar zijn goed koop, maar niet prettig te verwerken; de naalden 8 n

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 10