wordt een totaal van ongeveer 250 orders „omgezet". Evenals bij de grondstoffen inkoop worden ook door de technische inkoop de materialen in verschillende landen aangekocht en vandaar naar hun bestemming verzonden. Zo kan het gebeuren, dat op een zeker ogenblik een grote machine met een gewicht van 60.000 kg en een waarde van een half miljoen gulden van Milwaukee in de Verenigde Staten via San Francisco en vervolgens over de Stille Oceaan rechtstreeks naar de brouwerij- in-aanbouw in Kuala Lumpur op Malakka wordt ver zonden. Aan de andere kant dient bijv. een thermometer (waarde ongeveer 20,eveneens onbeschadigd en op tijd op de bewuste brouwerij te arriveren. Moet zo'n thermometer echter naar Kongo, dan is daaraan, door de plaatselijke voorschriften en dergelijke, méér admi nistratief werk verbonden dan aan de verscheping van genoemde grote en kostbare machine. De collegekamer. Documentatie We zouden deze afdeling, die onder leiding staat van de heer H. J. Snoep, het informatiebureau voor het T.B.B. willen noemen. Gegevens op technisch gebied, die waardevol zijn als documentatiemateriaal, worden hier verzameld en met behulp van een vernuftig ont worpen ponskaartensysteem zodanig ondergebracht, dat elk gegeven op ieder moment direct te voorschijn kan worden getoverd. Die gegevens worden o.a. gevormd door brochures, artikelen uit tijdschriften, rapporten en reisverslagen. Ook tijdschriftartikelen, die belangrijk zijn voor het laboratorium, worden in de documentatie opgenomen. Van de werkzaamheden zouden we nog de volgende willen noemen: het archiveren van de bin nengekomen brochures, het maken van fotocopieën en het verzorgen van een tijdschriftencirculatie, zowel voor het T.B.B. als voor het laboratorium. Er gaan 60 technische tijdschriften rond onder ongeveer 820 lezers, terwijl ten behoeve van het lab 35 periodieken onder zo'n 270 lezers circuleren. De afdeling documentatie heeft ook het beheer over een groeiende technische bibliotheek met circa 370 boe ken en een welvoorziene laboratoriumbibliotheek, die ongeveer 660 werken telt. Personeelszaken Op geheel ander, niet-technisch terrein liggen de werk zaamheden van de afdeling personeelszaken van het Vrijdag 20 oktober kwam het gehele T.B.B.-personeel 's middags in de kantine bijeen om een dronk uit te brengen op de goede afloop van de verhuizing. T.B.B. Deze afdeling behartigt in de meest uitgebreide zin de belangen van het personeel, dat naar het buiten land is uitgezonden, ook tijdens hun Europese verlof. Ten behoeve van degenen, die met huisvestingsproblemen te kampen hebben beschikt Heineken in Berkel over enkele volledig ingerichte verlofgangershuizen. Ook aan het lokale personeel van buitenlandse bedrijven, dat bijvoorbeeld voor opleiding naar Nederland komt, wordt alle nodige hulp verleend. Daarnaast voert de afdeling personeelszaken de admi nistratie van al diegenen, die in opleiding zijn voor het buitenland, terwijl in de derde plaats alle lopende personeelszaken van hen, die in Rotterdam bij het T.B.B. werkzaam zijn, worden behartigd. Als bijzonderheid zouden we ten slotte nog willen noemen het „reisbureau", dat in de persoon van mejuf frouw A. C. H. Mertens zur Borg alle reizen in en buiten Europa verzorgt. Correspondentie-afdeling Deze afdeling verzorgt in het bijzonder de correspon dentie van het T.B.B. met de buitenlandse brouwerijen. De werkzaamheden omvatten niet alleen de brief wisseling, die voornamelijk in het Frans, Duits en Engels wordt gevoerd (er is slechts één brouwerij, name lijk in Caracas, waarmee in het Nederlands wordt gecorrespondeerd), maar ook en vooral het vertalen van rapporten en dergelijke. De afdeling beschikt over een aantal correspondenten(s)/stenotypisten(s), alsook over enkele taaispecialisten. Bovendien zijn er sinds enige tijd op de correspondentie bij wijze van proef een Franfaise, mademoiselle M. M. L. M. Dhainaut, en een Engelse, miss D. Janes, werkzaam die de „finishing touch" aan de vertalingen geven. In het nieuwe gebouw ressorteren de postkamer en de telex, waar uitsluitend inkomende en uitgaande T.B.B.- stukken worden verwerkt, onder de correspondentie afdeling, terwijl men verder ook via deze afdeling inzage kan krijgen in de archieven van het T.B.B. Administratie De administratie heeft tot taak de prestaties van het T.B.B. als geheel in cijfers vast te leggen. Dit gebeurt onder meer door het samenstellen van bepaalde over zichten, het opstellen van begrotingen, het vergelijken van de begrotingen met de werkelijkheid en de ver slaggeving. Alle financieel-economische contacten lopen via de des betreffende, onder leiding van de heer Van der Werf staande, buitenlandse afdeling in Amsterdam, terwijl daarnaast ook veel steun van de financieel-economische afdeling in Rotterdam wordt verkregen. 7

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 9