En dit is een gedeelte van de ruime en lichte tekenzaal in de Isaac Hubertstraat. binnen- en het buitenland. Bekijken we de plaatsen van herkomst van de verschillende goederen, dan zien we dat deze worden gekocht in landen, verspreid over de hele wereld, en dat zij op hun beurt weer naar de meest uiteenlopende bestemmingen worden getransporteerd. Heineken behoort tot de grootste kopers van flessen in Europa. Wanneer we alle flessen, die jaarlijks worden gekocht, rechtop naast elkaar op een rij zouden zetten, dan zou daarmee een afstand van 7.000 (zevenduizend!) kilometer, dat is bijv. van Amsterdam tot Léopoldville in Kongo, worden overbrugd. Ook wat de hoeveelheden hop en mout aangaat, die jaarlijks worden ingekocht, neemt ons concern een zeer vooraanstaande plaats in. Hop is een produkt, dat aan zeer sterke prijsschomme- lingen onderhevig is. Vandaar dat de inkoop van deze grondstof vaak specifieke problemen met zich brengt. Daarnaast heeft men op deze afdeling te maken met invoervergunningen, vrijdommen, restitutie, invoerrech ten, monopolieheffingen en dergelijke, terwijl ook douanezaken en verschepingen hier worden behartigd. Dit gebeurt op de sectie V D (verschepingen en declaratie), die eveneens voor de technische inkoop werkzaam is. Ten slotte werkt de centrale inkoop als zodanig samen met de bedrijven in Nederland om zo gunstig mogelijke resultaten te verkrijgen ten aanzien van kwaliteit, lever tijd, prijs enzovoort. Technische inkoop Zowel de werktuigkundige dienst van het T.B.B. als de bedrijven in Nederland maken gebruik van de diensten van deze afdeling, die de inkoop verzorgt van alle technische goederen als apparaten, installaties, machines en dergelijke. Ook hier geldt, dat door coör dinerend optreden zo gunstig mogelijke, commerciële resultaten worden bereikt. Omgekeerd kan de technische inkoop voorlichtend werken op het gebied van nieuwe ontwikkelingen bij de leveranciers. Verder is de afde ling betrokken bij alle stadia, die een order doorloopt. Zij let er op, dat de opdracht in elk opzicht zo gespe cificeerd mogelijk wordt vastgelegd, terwijl na het plaatsen van de order de aflevering nauwlettend wordt „bewaakt" tot het ogenblik waarop het materiaal óf in het ruim van het schip zit, óf op het bedrijf in ons land is gearriveerd. Op het ogenblik verzorgt de tech nische inkoop de aanschaf van de gehele technische apparatuur voor de drie in aanbouw zijnde brouwerijen, namelijk voor die in Kuala Lumpur, in Freetown en Kaduna. Voor een brouwerij in Afrika bijvoorbeeld hoofdzaak werkzaam voor nieuwbouw en grote uit breidingen, zowel in binnen- als in buitenland. Grondstoffen inkoop Deze afdeling behartigt de buikinkoop niet alleen van grondstoffen als mout, hop en chemicaliën, maar ook van emballage zoals flessen, blikken, fusten, dozen, etiketten, kisten en dergelijke. Voor wat betreft de grondstoffen is ook deze afdeling werkzaam voor het voorbereiden en ontwerpen zowel van nieuwe brouwe rijen als van grote vernieuwingen, verbouwingen en uitbreidingen. Dit alles geldt voor projecten in binnen- en buitenland. De werkzaamheden van de beide bureaus lopen nagenoeg parallel. Dat wil zeggen, van het aller eerste stadium, de planning, gevolgd door het gede tailleerde ontwerp en het uitwerken van de tekeningen tot en met de uitvoering van het bouwkundig gedeelte, een uitvoering, die in nauwe samenwerking met het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey plaats vindt. Natuurlijk zijn er kleine verschillen, zoals bij voorbeeld de planning voor een brouwerij in Afrika, die vaak tot in details in Nederland moet worden uitgewerkt in verband met de omstandigheden ter plaatse. Over het algemeen hebben de projectenbureaus ook de leiding bij de montage, dat wil dus zeggen, bij het plaatsen van de apparatuur, machines en installaties. Bij de bestaande vestigingen, waar het dus meestal om uitbreidingen gaat, leiden de technische diensten van de bedrijven soms zelf hun montage. Wanneer in een nieuwe brouwerij in het buitenland de installaties en dergelijke moeten worden geplaatst, dan treedt de montageleider op. Deze heeft veelal de be schikking over een montagestaf van eigen personeel met daarnaast voor het installeren van bijv. brouwhuis- en bottelarij-apparatuur enkele specialisten, die door de leveranciers van de desbetreffende apparatuur beschik baar zijn gesteld. Ten slotte wordt altijd, in meer of mindere mate, gebruik gemaakt van plaatselijke werk krachten. Wanneer de brouwerij is voltooid, dan rust op de montageleider de taak de installaties in bedrijf te stellen. Behalve de centrale tekenkamer, die onder leiding staat van de heer J. Middelhof, ressorteren onder het projec tenbureau binnenland nog enkele specialisten op het gebied van bottelarij-installaties, van de elektrotechniek en de energievoorziening. De centrale tekenkamer is in Zo zag de tekenkamer er uit in de nacht van de verhuizing 6

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 8