ECHNISCH BEHEER BUITENLAND enkele „zijtakken". Om te beginnen de centrale inkoop, een afdeling die in tweeën is gesplitst, namelijk de grondstoffeninkoop met als chef de heer J. P. M. Annegarn en de technische inkoop onder leiding van ir. J. Ingerman. De centrale inkoop verleent, evenals het projectenbureau, diensten aan zowel de binnen- als de buitenlandse brouwerijen. Vervolgens de afdeling personeelszaken met de heer H. C. Bolk aan het hoofd, de correspondentie-afdeling, die onder leiding staat van de heer F. J. van Offeren en ten slotte de afdeling administratie, met als chef de heer A. G. Verwoerd, die in functioneel verband diensten verleent aan het T.B.B. Na dit overzicht mogen wij u nog even door de verschillende afdelingen voeren om u te laten zien, zij het in kort bestek, wat in elk daarvan zoal omgaat. Brouwtechnische dienst Een van de afdelingen, die vrijwel uitsluitend diensten verrichten voor de buitenlandse brouwerijen, is de brouwtechnische dienst. We zouden het zo kunnen stel len, dat deze afdeling vanuit Rotterdam het oog houdt op alles wat in de buitenlandse bedrijven betrekking heeft op het brouwproces. Daartoe krijgt deze afdeling maandelijks de door deze bedrijven ingediende rap porten in behandeling. Behalve van commentaar op deze rapporten voorziet de brouwtechnische dienst de buitenlandse brouwerijen ook van alle gegevens betref fende nieuwe ontwikkelingen, terwijl deze bedrijven verder op hun verzoek of ongevraagd allerlei adviezen ontvangen. Daarnaast wordt vergelijkingsmateriaal ter beschikking gesteld, dat zowel van andere buitenlandse als van de Nederlandse brouwerijen afkomstig is. Het zal duidelijk zijn, dat de brouwtechnische afdeling zodoende over een schat aan brouwtechnische gegevens beschikt, die ten dienst staat van alle bedrijven in het buitenland. Regelmatig worden van al deze brouwerijen monsters van de produkten naar Rotterdam gestuurd, waar deze, mede door de brouwtechnische afdeling en het centraal laboratorium, worden geproefd en beoordeeld. De door het laboratorium gemaakte analyses worden naar de betrokken brouwerijen gestuurd, die de uitkomsten kun nen vergelijken met hun eigen resultaten. Groepsingenieurs technische zaken in een aantal tot een groep samen gevoegde buitenlandse bedrijven. Deze zaken hebben onder meer betrekking op de organisatie van de plaat selijke technische diensten, op het onderhoud in de meest uitgebreide zin, op uitbreiding en nieuwbouw, alsook op de inkoop van technische goederen en de technische bedrijfscontrole. De groepsingenieurs bezoeken geregeld de brouwerijen in het buitenland, waardoor zij een grote kennis van zaken betreffende de plaatselijke omstandigheden heb ben. Zij zijn dan ook als het ware de vertegenwoor digers van de buitenlandse bedrijven en vormen als zodanig de belangrijkste schakels op technisch gebied tussen Heineken en de brouwerijen in Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Op zijn „basis" heeft de groepsleider enkele (assistent)- groepsleiders, die samen met enkele mensen van de inkoop, de correspondentie en de tekenkamer een soort team vormen, dat in zijn geheel op een bepaalde brouwerij is „ingeschoten". Projectenbureaus Een geheel andere taak op werktuigkundig gebied hebben de projectenbureaus, die zijn belast met het Een zeer groot gedeelte van de bemoeienissen van het T.B.B. richt zich op de buitenlandse brouwerijen. Hieronder ziet u zo'n brouwerij- in-aanbouw (Kuala Lumpur). Waar eens de palmbomen stonden (foto linksonder), verrijst nu een moderne brouwerij. De groepsingenieurs richten hun activiteiten uitsluitend op het buitenland. Hun taak bestaat voor een zeer belangrijk deel uit het in behandeling nemen van alle De conferentiekamer 5

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 7