WAT IS EN WAT DOET HET TEC Nadat u uit het voorgaande een indruk hebt gekregen van de verbouwing en inrichting van en de verhuizing naar het voormalige R.E.T.-gebouw, willen wij, in aansluiting daarop, u in grote lijnen iets vertellen over het Technisch Beheer Buitenland zelf. Alvorens wij dat doen, moeten wij er even de nadruk op leggen, dat het T.B.B. in zijn nieuwe behuizing, die niet als permanent is bedoeld, deel blijft uitmaken van ons kantoor Rotterdam. Er is daar in de Isaac Hubertstraat dus geen aparte vestiging ontstaan. De verbindingen mogen wat langer geworden zijn, de banden blijven dezelfde. De hierna volgende nadere kennismaking met de werkzaamheden van uw collega's van het T.B.B. moge er toe bijdragen deze (bedrijfs)banden te verstevigen. Het is niet zo eenvoudig om in enkele bewoordingen weer te geven, wat er zoal omgaat bij het Technisch Beheer Buitenland. De T.B.B.-vlag dekt namelijk een lading, die groter en gevarieerder is, dan de drie woorden Technisch Beheer Buitenland op het eerste gezicht of gehoor doen vermoeden. Het T.B.B. heeft namelijk niet alleen bemoeienissen met het „buitenland" waarmee in hoofdzaak wordt bedoeld „landen buiten Europa" maar omvat daarnaast ook enkele staforganen, die zowel voor het binnen- als voor het buitenland diensten verrichten. En dat het niet uitsluitend om technische aangelegenheden gaat, zal u straks, wanneer we de verschillende afdelingen belichten, duidelijk worden. Het zou ons in het bestek van dit artikel te ver voeren, u het gehele verloop van de activiteiten in het buiten land van ons concern te schetsen. Mogen wij derhalve volstaan met te zeggen, dat deze activiteiten, die om streeks 1930 een aanvang namen, vooral in de afgelopen vijf, zes jaar tot een stormachtige ontwikkeling zijn gekomen, in het bijzonder in de Afrikaanse landen. Om een overzicht te krijgen van de landen en plaatsen van vestiging van de buitenlandse brouwerijen, waarin Heineken belangen heeft, nodigen wij u uit met ons in gedachten de volgende wereldreis te maken. Tijdens deze vogelvlucht zult u een enkele maal de naam van een brouwerij, die in voorbereiding of in aanbouw is, tegen komen. Dat zal in de tekst met een worden aangege ven. De plaatsen van vestiging zijn cursief gedrukt. We beginnen onze wereldreis in België Brusselwaar de Brasserie Leopold in feite de eerste buitenlandse brouwerij is geweest, waarin Heineken een belang ver kreeg. We vervolgen onze reis naar Italië (Genua, Turijn, Triest en Pedavena) en steken daarna de Mid dellandse Zee over naar Egypte (Cairo). Voorlopig blijven we nog boven Afrika, want van Egypte vliegen we naar het westen, naar Sierra Leone Freetownen vandaar via Ghana (Kumasi) en Chaad (Moundow') naar Nigerië KadunaLagos en Aba). Onze vogel vlucht voert ons vervolgens over de République du Congo Brazzaville (Brazzaville) en de République du Congo Léopoldville (Léopoldville, Stanleyville, Boma en Bukavu). Nadat we ten slotte Ruanda Urundi (Usumbura en Kisenyien Angola (Luanda) gepasseerd zijn, laten we Afrika achter ons en maken we de grote oversteek naar het Verre Oosten, naar Malakka (Kuala Lumpur') en de staat Singapore, waar (in de stad van 4 die naam) twee brouwerijen gevestigd zijn. Vandaar maken we de sprong naar Papua (Port Moresby) en nog verder, naar Nieuw Zeeland (Hastings). Nóg is het eindpunt van onze reis niet bereikt, want ons wacht nog een lange vlucht, die ons ten slotte boven Zuid- Amerika, Venezuela en Caracas brengt, waar wij de laatste van de reeks buitenlandse brouwerijen beneden ons zien liggen. Bepalen we ons nu tot de taak en de werkzaamheden van het T.B.B., dan kunnen we zeggen, dat de be moeienissen van deze dienst met de brouwerijen in het buitenland zich bewegen op brouwtechnisch en werk tuigkundig terrein, op het gebied van de personeelsvoor ziening en -verzorging, alsook op dat van de inkoop van installaties, machines, grondstoffen, emballage en dergelijke. Deze samenvatting geeft uiteraard niet de gehele organisatie van het T.B.B. weer. In grote lijnen ziet deze erals volgt uit. Onder de chef van het T.B.B., drs. G. L. Rinkel, ressorteren in de eerste plaats de brouwtechnische afdeling, die op het ogenblik onder leiding van de heer P. R. Motley staat en de werktuig kundige afdeling, onder ir. H. R. S. Tijssens. In deze laatste afdeling zien we aan de ene kant de twee groeps- ingenieurs, ir. A. Stroo en ir. E. H. van Leeuwen, en aan de andere kant het projectenbureau, dat zowel voor het binnenland, onder leiding van ir. J. Th. Jonkers, als voor het buitenland, onder ir. P. Lagaay, werkzaam is. Het organisatieschema van het T.B.B. kent verder nog De beide folo's op deze pagina laten u het verschil zien tussen de oude en de nieuwe toestand voor wat betreft de afdeling technische inkoop. Links de hele afdeling in het oude kantoor, boven een ge deelte van dezelfde afdeling in het nieuwe gebouw.

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 6