Daar komen de Schutters Ab (3) Schuttergarage, weet alles van motoren. zien, hoe dat nu precies zit metde Schutters van Amsterdam. Doekle Kamstra, elektricien (onder), is aangetrouwde familie. Ook hij werkt, evenals zijn vader, terreinbaas Arie Kamstra (links), op de Amsterdamse brouwerij. De twee nichtjes Schutter, Greetje (links) en Nellie, beide in de kantine werkzaam. zijn: Gerrit, die de scepter zwaait in de kantine, en Ab (2), die u in de wortkoeling kunt vinden. Drie van hun kinderen hebben ook weer een werkkring gevonden op onze Amsterdamse brouwe rij, Greetje in de kantine en Ab in de garage. Zij beiden zijn uit het gezin van Ger rit. In de kantine kunt u overigens nog een vrouwe lijke Schutter aantreffen, na- en Ab (2), die u in de wortkoeling kunt vinden melijk Nellie, een dochter van Ab (2). Om helemaal volledig te zijn, moeten we eigenlijk nog noemen de zuster van Nellie, Corrie, die vóór haar huwelijk eveneens bij Heineken, en wel in de kantine werk zaam was. Maar nóg zijn we er niet. Corrie is enkele jaren geleden getrouwd met Doekle Kamstra, van beroep elektricien, die wellicht de brouwerij evengoed kent als zijn vader Arie Kamstra, die terreinbaas is bij, u raadt het al, Heineken Amsterdam! Dat van een familie groot vader, kinderen en kleinkin deren op hetzelfde bedrijf een werkkring gevonden hebben, komt waarschijnlijk niet zo heel vaak meer voor. De oude foto was voor ons aanleiding u even te laten Onlangs ontvingen wij van de heer Meijer van de technische dienst in Amsterdam een bijzonder aardige, oude foto van een van onze vroegere koetsiers, een opname van om streeks 1930die u hiernaast ziet afgedrukt. De man op de bok bleek bij nadere informatie de heer Ab Schutter te zijn, die, voordat hij in 1945 bij een ongeluk om het leven kwam, als pikeur op onze Amsterdamse brouwerij werkzaam was. De pikeur, zo hoorden wij, had in die dagen tot taak de nieuwe paarden af te richten, met andere woorden, ze geschikt te maken voor hun werk als brouwerspaarden. Dat africhten gebeurde als volgt. Om te beginnen ging de pikeur er met de paarden alleen op uit. Daarna werden de rossen voor een lege wagen gespannen, die in een later stadium met lege vaten beladen werd. Aan het eind van de „opleiding" verving men de lege vaten door volle en als de paarden ook daaraan gewend waren, werden ze ten slotte aan de koetsier overgedragen. Het africhten vond meestal plaats in een rustige buurt. De foto moet, vertelde men ons, genomen zijn in de Houthorststraat, bij het Rijksmuseum. zaam, met de man op de foto. Wat wil namelijk het geval. Het gezin van de heer Ab Schutter telde vier zoons, van wie er twee al bijna 35 jaar bij Heineken Gerrit, die de scepter zwaait in de kantine Hiermee zou ons verhaal ten einde zijn, ware het niet, dat wij verder nog opmerk zaam werden gemaakt op de familierelatie van een aantal mensen, allen op onze Am sterdamse brouwerij werk-

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 24