EREN IGI NGEN BRIDGE: DAAR ZIJN WE WEER! Na het verblijdende nieuws van de geboorte van een toneelvereniging en, kort geleden, van een biljartclub, verheugt het de redactie zeer, dat een van de oudste verenigingen, de bridgeclub toegezegd heeft regelmatig in de kolommen van Vers van 't Vat te zullen verschijnen met mededelingen, artikelen en dergelijke. Niet dat deze vereniging een kwijnend bestaan leidt. Integendeel! Maar, zo heeft het bestuur terecht gezegd, met publicaties in Vers van 't Vat in plaats van in een eigen clubblaadje, bereiken we niet alleen onze eigen leden, maar alle bridgeliefhebbersonder het Heinekenperso- neel. En dat zijn er, naar wij de redactie menen, heel wat. Om te beginnen kunt u allen genieten van een smakelijk artikel van de hand van de heer Schimmer, een artikel uit een reeks, waarmee hij jaren geleden reeds ten behoeve van de bridgeclub is begonnen. malen zal moeten teruggrijpen op iets wat ik jaren geleden reeds heb behan deld. Zoals gebruikelijk zal ik soms voor beelden uit de praktijk aanhalen, doch ook m'n toevlucht tot fantasie moeten nemen. Eén van de eerste artikelen uit deze reeks was destijds gewijd aan het tafel spel, waarbij dus enerzijds met voldoende tempo moet worden gereken, anderzijds voor voldoende rentrees moet worden ge zorgd. Bij de meeste bridgers laat juist dit tafel spel veel te wensen over, omdat zij on voldoende kennis van de elementaire be grippen hiervan hebben, hetgeen ook bij het bieden dikwijls reeds tot uitdrukking komt. Als gevolg hiervan komt men dik wijls tot overbieden of tot een onjuist contract. Laten wij aannemen, dat u uw partner, die geopend heeft niets anders te bieden hebt dan een heel mooie 6-kaart klaveren, w.o. Aas, heer, vrouw en boer. Als uit het biedverloop blijkt, dat deze van de klaveren slechts een singleton heeft, pro beer dan te vermijden dat hij in een kleurencontract terecht komt. Start nl. de tegenpartij in klaveren, dan wordt uw kaart waardeloos, omdat er niet voldoende rentrees in uw spel zijn, nl. slechts één (in klaveren) die echter door de start in deze kleur wordt weg genomen. Stuur hem dus naar een veilig 3 SA contract, indien blijkt, dat hij in de andere drie kleuren enige dekking heeft. Enige tijd geleden zag ik het volgende eindspel Nharten A V x klaveren: V B x Z x x klaveren x x daarnaast had Z nog enige kleine troe ven, die echter voor de afwikkeling van het spel niet belangrijk waren. N mocht nog maximaal 2 slagen ver Hoe moet het ook weer? U zult begrijpen, beste bridgevrienden en -vriendinnen, dat na de lange onderbre king van deze bridgerubriek, bij de aan vang van dit nieuwe artikel een zware zucht in me opwelt en dat ik me nu meer dan ooit tevoren afvraag: „Hoe moet het ook weer?" Na mijn laatste artikel zijn jaren en jaren vervloden. Jaren waarin onnoemelijk veel gepresteerd is, waarin raketten, al dan niet bemand door levensmoeden, het luchtruim ingestuurd werden en waarin ondanks veel mooie woorden en beloften de volkeren van de aarde elkaar nog niets nader gekomen zijn en „vrede op aarde" nog steeds een wens van allen is, helaas nog verre verwijderd van de reali teit. Jaren, waarin het onvolprezen Heineken Bier zijn triomftocht over de wereld voortzette en tal van nieuwe markten voor zicht opeiste. „Heineken Bier" nu een begrip in vijf werelddelen, een sym bool van de kracht en de kwaliteit van het Nederlandse produkt, een uiting van de liefde bewezen door de vakman aan zijn fabrikaat. Jaren, waarin zowel het nationale als internationale bridgeleven bloeide, bridge- kampioenen kwamen en gingen, nieuwe biedsystemen werden uitgedacht en ver geten. Hoe is het in die tijd met onze geliefde H.B.M.-bridgeclub gegaan? Ik meen dit kort te kunnen beantwoorden door de woorden „niets veranderd". De vraag „hoe moet het ook weer" is bij ons Heineken-mensen nog steeds actueel en wij konden echt de triomftocht van Heineken Bier op de wereldmarkten op nationaal bridgeterrein niet volgen, door onvoldoende kennis van dit edele kaart spel of misschien ook door onvoldoende belangstelling. Voor diegenen, die hun hart aan bridge verloren hebben zal ik deze reeks nu echter weer gaarne voortzetten, waarbij ik echter, zoals u zult begrijpen, meer- liezen om het contract te maken. Hij speelde nu kleine harten van tafel en sneed op hartenvrouw, die door de tegen partij met de Heer genomen werd. Resul taat 1 down, met de verzuchting van N „het zit me ook altijd tegen". Het aanspelen door Noord van de harten is echter fout. Hij mag nl. a 1 1 e e n 2x klaveren van de tafel spelen in de hoop, dat Aas en Heer van deze kleur verdeeld zitten, nl. 1 bij Oost en 1 bij West. De kans hierop is bovendien zeer groot, daar anders Oost tegen het 5 Ruiten contract ongetwijfeld met één van de beide hon neurs in klaveren gestart was. Zitten nl. de honneurs verdeeld, dan wordt of de boer of de vrouw hoog en hierop ver dwijnt de verliesslag van Z in harten. Alleen indien West, die Klaveren had, een uitgekookte speler is, zal hij direct met klaveraas nemen en harten inspelen. De kans hierop is echter hooguit 1 Ik zal in de volgende artikelen ook weer enige aandacht gaan schenken aan het „aanspelen van bepaalde kleuren". Herinnert u zich nog de juiste speelwijze van de volgende constructies N: Sch A V x Z Sch B 9 x Natuurlijk niet de boer voorspelen. Dat kost u altijd een slag omdat u de 10 mist, maar snijden naar de vrouw, in de hoop, dat H x bij West zit. Als dit zo is, dan levert deze schoppenverdeling u 3 slagen op, of zelfs 4, indien Z nog 1 kleine schoppen erbij heeft, want: U slaat daarna schoppenaas en snijdt vervolgens op schoppen 9. Legt u, als 't effe kan, op een vrije zater dagmorgen eens wat kaarten uit, bekijk de verdeling en beredeneer voor u zelf de juiste speelwijze. U hebt daar reeds nu veel plezier van, want pas over één maand behandelen we dit thema weer in de volgende aflevering van „Hoe moet het ook weer?" J. Schimmer OPRICHTING BILJARTVERENIGING Hiermede berichten wij u, dat 14 oktober jl. is opgericht de biljartvereniging „Heineken Rotterdam". Het voorlopig be stuur bestaat uit de heren: A. Grimme Sr., voorzitter. J. Hirt, secretaris. J. Verhagen, pen ningmeester. C. Zijlinga, wed strijdleider. Personeels Unie Rotterdam 21

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 23