van ons stalen fust BEZOEK BIJ PERSVAT een vaste plaats veroverd, een plaats, die het bepaaldelijk nog wel een flink aantal jaren zal behouden. Ondanks de nadering van het tijdperk van de kunststoffen, waarin we wellicht ons bier in plastic vaten zullen trans porteren. Omdat het velen onder u wellicht zal interesseren op welke wijze nu zon metalen vat tot stand komt, heeft Vers van 't Vat een bezoek gebracht bij N.V. Persvat, de fabriek in Papen- drecht, waar al die roestvrijstalen fusten voor Heineken zijn gemaakt. A propos, die vaten werden ingekocht door de grondstoffen inkoop van het T.B.B., waarover we elders in dit blad schreven. Behalve het bekende roestvrijstalen fust voor binnenlands gebruik, heeft Persvat in die jaren ook enkele tien duizenden stalen vaten voor onze bierexport vervaardigd. Beide model len werden en worden in drie af metingen uitgevoerd, het binnenlandse fust met een inhoud van resp. 20, 35 en 50 liter en het exportfust met een inhoud van resp. 25, 30 en 35 liter. Het exportmodel wijkt in vorm be langrijk af van het binnenlandse vat. Deze vorm is uiteindelijk ontstaan aan de hand van een aantal eisen, die anders lagen dan voor het binnen landse fust. Exportfust moet o.a. ge schikt zijn om gepasteuriseerd te worden, het moet een bepaalde hoogte hebben in verband met de accommo datie aan boord en het eigen gewicht dient zo laag mogelijk te zijn. De vorm is langgerekt cilindrisch met opengewerkte draagranden, die even buiten de diameter van het vat uit steken. Het exportfust wordt tijdens de fabricage uit drie hoofddelen samengesteld. De stalen fusten voor binnenlands gebruik daarentegen bestaan uit twee halve vaten, cups genaamd. Deze cups worden met behulp van een dieptrekprocédé naadloos getrokken uit vlakke, ronde platen, die men rondellen noemt. Voor de helft van de cups zijn van tevoren sponringen De belangrijkste machine in de fabriek van N.V. Persvat, de machtige hydraulische pers. Hiermee worden onder andere de halve vaten gemaakt, de zg. cups, die op voorgrond staan opgesteld. Onder en vóór de pers ziet u de rondellen, waaruit de cups naadloos worden getrokken. gereedgemaakt, die men daarna in het halve vat last. Bovendien voor ziet men de bovenzijde van een num merplaatje. Behalve de cups zijn er nog enkele onderdelen, waaruit het vat wordt opgebouwd, namelijk twee rolbanden en twee bodemranden. Om het geheel niet te technisch te maken, moeten we volstaan met te zeggen, dat deze rol banden en bodemranden, die even eens van tevoren zijn gereedgemaakt, via een aantal tussenbewerkingen aan de cups worden bevestigd. Iedere cup is dan voorzien van één rolband en één bodemrand, waardoor dus twee complete halve vaten zijn ontstaan. Met behulp van een in het bedrijf ontwikkelde methode last men ten slotte telkens twee fusthelften van binnen uit machinaal aan elkaar. Dit gebeurt door het spongat heen. Het aldus ontstane roestvrijstalen vat wordt schoongemaakt, geijkt en af geperst, met 5 a 6 atmosfeer lucht, op lekkages, waarna het gereed is om door een van onze brouwerijen in het biertransport te worden opgenomen. 11

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 13