Blik op de fabricage VERS VAN 'T VAT OF Het tijdperk van het houten fust, de typische, enigszins buikige vaten, waarin het bier van oudsher werd vervoerd, is nu dus althans bij Heineken definitief voorbij. Het kuipershandwerk is, we zeiden het reeds eerder, evenals het vaten pekken en alles wat met het onderhoud van het houten fust te maken had, daarmee nu eveneens verdwenen. Het kuipersgereedschap is echter niet verloren ge gaan. Want het is een bijzonder goede gedachte van de heer Miinichsdorfer geweest om in Amster dam een verzameling aan te leggen van al het kuipersgereedschap, zoals dit door de eeuwen heen praktisch onveranderd gebruikt is. Roestvrijstaal heeft de plaats van het hout inge nomen. Overigens is het al meer dan tien jaar geleden, dat de eerste stalen fusten bij Heineken in omloop kwamen. Een van de belangrijkste over wegingen, die destijds hebben geleid tot de overgang van hout op metaal, was dat het gebruik van meta len fust enerzijds aanzienlijke besparingen ten aan zien van het onderhoud zou opleveren, terwijl anderzijds per vat een hoger transportrendement zou worden verkregen. Nadat eerst met vaten in verschillen de uitvoeringen de nodige proeven waren genomen, werden omstreeks '49 door ir. G. J. M. Blietz en drs. J. Gombert in samenwerking met de N.V. Persvat in Papendrecht de ge bruikseisen alsook het ontwerp voor een roestvrijstalen vat opgesteld. Ge zocht was naar een fust, waarvan de investeringskosten redelijk waren en dat daarnaast een minimum aan onderhoud zou paren aan een maxi male levensduur, terwijl het verder aan bepaalde voorwaarden ten op zichte van hanteerbaarheid, trans portmogelijkheden en omloopsnelheid moest voldoen. Dat zowel het ontwerp als de fabri cage goed zijn geweest, blijkt wel uit het feit, dat er van de kleine honderd duizend vaten die in de afgelopen twaalf jaar bij Persvat N.V. vervaar digd zijn, slechts enkele honderden (minder dan één procent) uit de roulatie zijn genomen. In die tijd zijn de onderhoudskosten aanzienlijk ge daald. Het roestvrijstalen fust heeft zich zodoende in onze brouwerijen Bij de foto's. Rechtsboven: Deze fraaie opname is niet gemaakt in de fabriek van N.V. Persvat, maar op onze Bossche brouwerij. (Foto Ad Windig - A'dam). Linksonder: Een van de oudste (1951) stalen vaten. Midden: Op het bovenste plaatje ziet u een bodemrand, op het onderste een rol- band. Rechtsonder: Een stapel exportvaten, die wel enige gelijkenis vertonen met butagasflessen. 10

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 12