De controle op eventuele lekkages, het zg. afpersen, vond plaats in deze bak lekkage van het vat traden de be kende luchtbelletjes op, zoals we die ook zien bij het opsporen van een lek in een binnenband (als u tenminste zelf uw banden plakt). Wanneer er een lekkage was geconstateerd, werd het vat overgebracht op de zoge naamde aandrijfmachine, een meer dan tweemaal manshoge, stalen kolos, waarmee de ijzeren banden rondom het vat stevig werden aangedrukt, waardoor de duigen onderling weer volkomen aansloten. Op de pekbaan zowel als in de verschillende machines konden de vaten van alle voorkomen de afmetingen worden 'verwerkt'. Het houten vat heeft nu dus defini tief afgedaan. Nog worden er houten fusten met bier gevuld. Maar weldra zal ook dit tot het verleden behoren. Binnenkort zal het laatste houten vat met bier onze Amsterdamse brouwerij verlaten. In het volgende nummer zullen wij u ook van dit afscheid getuige laten zijn. draaid' om de hierin achtergebleven resten hars te verwijderen. De controle op eventuele lekkages vond plaats, voordat het vat naar de tapinstallatie ging. Deze controle werd het afpersen genoemd. Het vat werd daarbij onder water gedompeld, terwijl tegelijkertijd via het spongat lucht onder een druk van D/2 at mosfeer in het vat werd geperst. Bij Links: Voor de laatste maal werden de vuren onder de vatenpekkerij opgestookt. Rechts: De rolbaan, waarop de vaten, nadat ze van de pekbaan waren gekomen, enkele tientallen malen werden rondge draaid Een kijkje in de machinekamer of ze opnieuw gepekt moesten wor den. Zo ja, dan kwamen de vaten op de pekmachine, een transportbaan waarop de vaten in ronde uitsparin gen kwamen te liggen, met het spon gat naar beneden. In het midden van de baan bevonden zich op bepaalde punten zogenaamde pennen, met be hulp waarvan de verschillende be werkingen werden uitgevoerd. Tel kens als een van de fases van het proces was afgelopen, werden de vaten door de baan opgetild, een stukje verder getransporteerd en neergelaten boven de volgende pen, die daarbij in het spongat verdween. Om te beginnen passeerden de vaten drie heteluchtpennen, die de tempe ratuur in het inwendige op ongeveer 400° C brachten, waardoor de oude laag hars zacht werd. Vervolgens werd met behulp van drie spoelpek- pennen bij een temperatuur van onge veer 200" C de oude laag verwijderd, waarna de vaten op een zg. loze pen kwamen, waarbij de oude pek de gelegenheid kreeg om uit te lekken. Het eigenlijke pekken gebeurde daar na op de pekpen, waarmee onder een druk van 40 atmosfeer en met een temperatuur van 170° C de nieuwe hars in het vat werd gespoten. Nadat de overtollige hars de gelegenheid had gekregen uit het vat te lopen, kwam dit op de rolbaan. Hierop werd het fust enkele tientallen malen rondgedraaid, zodat de nieuwe laag zich gelijkmatig over de gehele bin nenwand kon verdelen. Na de rol baan passeerde het fust nog een uit- blaaspen, waarmee de warme lucht uit het vat werd gedreven. Met een lamp werd het resultaat van het hele proces geïnspecteerd, waarna ten slotte de spongaten werden 'uitge- Bij lekkage werden met behulp van deze aandrijfmachine de ijzeren banden van het vat zodanig aangedrukt, dat de dui gen onderling weer volkomen aansloten. Links de heer Weber, rechts de heer W. Wientjes 7

Vers van 't Vat | 1961 | | pagina 9